Wybory 2011. Libicki i Tomczak w PO. Są za karą śmierci i zakazem aborcji

Do klubu PO weszli dwaj nowi posłowie - Jan Filip Libicki i Jacek Tomczak. Poglądami nie bardzo pasują do Platformy. Libicki jest za ustawą antyaborcyjną i głosował przeciw parytetom.

W czasie ostatniej debaty nt. ustawy antyaborcyjnej, podobnie jak 69 posłów PO, poparł wniosek o prowadzenie dalszych prac nad tą ustawą. W przemówieniu sejmowym wprost powiedział, że poprze ustawę . - Chcę zapewnić przedstawicieli społecznego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, że jak projekt wróci z komisji, to mogą w tej sprawie liczyć na moje poparcie, co do czego chyba nie mieli wątpliwości - powiedział.

Tymczasem Sławomir Nowak powiedział w TVN24: "Jestem przekonany co do tego, że PO jest wiernym strażnikiem kompromisu aborcyjnego i taką deklarację w imieniu Platformy mogę złożyć, że my nie dopuścimy do zmiany obecnej ustawy antyaborcyjnej, dlatego że uważamy ją za mądry i wypracowany bardzo ciężko kompromis".

Podobne konserwatywne poglądy Jan Filip Libicki ma ws. projektu ustawy o in vitro. Poparł on wniosek o penalizację tego typu zabiegów. - Dokument ten jest też wyrazem naszych poglądów oraz odpowiedzią na list Konferencji Episkopatu Polski, który wzywał parlamentarzystów do tego, by zgłosili całkowity zakaz stosowania procedury in vitro - mówił dla "Naszego Dziennika" . Tymczasem projekty PO: Jarosława Gowina i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dopuszczają takie zabiegi.

Przeciw parytetom

Jan Filip Libicki otwarcie mówi, że był przeciw uchwalonym w zeszłym roku parytetom. Z PO tylko10 posłów złamało dyscyplinę i głosowało przeciw projektowi ustawy. Zostali potem za to ukarani .

Grzegorz Schetyna zapewnił, że Sejm jak najszybciej zajmie się projektem ustawy o związkach partnerskich. Nie wiadomo, czy Platforma poprze projekt. Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że będzie do tego namawiał Donalda Tuska.

Możemy jednak być pewni, że przeciw zagłosuje Jan Filip Libicki. W 2006 roku on i Tomczak wydali oświadczenie, w którym ''apelują do prezydenta Poznania o każdorazową odmowę zezwolenia na organizowanie w Poznaniu" marszów równości.

Wzmocnienie PO mimo różnic

Gdy Bartosz Arłukowicz wszedł do PO mówiło się o wzmocnieniu lewego skrzydła partii. Dwaj nowi posłowie mają wzmocnić prawe. Jan Filip Libicki najprawdopodobniej będzie startował na senatora z Wielkopolski, a Jacek Tomczak z 10. miejsca PO w Poznaniu do Sejmu.

- Wiem, że opinie na ich temat są w naszej partii różne, ale ostatecznie uważam, że mogą być dla nas wartością dodaną. Liczy się każdy głos, a oni mają swój wierny elektorat - mówi poznańskiej "Gazecie Wyborczej" poseł Waldy Dzikowski, wiceszef klubu parlamentarnego PO. Lider wielkopolskiej Platformy Rafał Grupiński uważa, że poglądy obu posłów choćby na sprawy in vitro czy kary śmierci są bardzo odległe od programu PO. Są zwolennikami kary śmierci.

Listy wyborcze partii . Co myślisz o kandydatach? Pisz na Facebooku >>

DOSTĘP PREMIUM