Sondaż OBOP: PO może rządzić samodzielnie

Trzy miesiące przed wyborami parlamentarnymi Platforma ma widoki na samodzielną większość w przyszłym Sejmie - pisze ?Gazeta Wyborcza? opisując najnowszy sondaż TNS OBOP. Ostatnie sondaże wskazują, że notowania głównych partii politycznych są stabilne. Platforma ma 45 proc., PiS - 28 proc., SLD - 13 proc., PSL - 6 proc.

Partie stabilne - czytaj w Wyborczej.pl

Platformie nie szkodzą ani drożyzna, ani rosnący kurs franka, ale niespecjalnie pomaga też rozpoczęta 1 lipca prezydencja Polski w UE. W ostatnim przed wakacjami sondażu "Gazety" przeprowadzonym dwa tygodnie temu PO miała takie samo poparcie.

Z kolei PiS nie zaszkodziła awantura sprzed tygodnia w Parlamencie Europejskim, gdy podczas inauguracji polskiej prezydencji europoseł PiS Zbigniew Ziobro oskarżał

rząd o ograniczenie wolności słowa (badanie było przeprowadzone po tej awanturze). Ani obrona o. Tadeusza Rydzyka, który ogłosił w europarlamencie, że w Polsce jest totalitaryzm i nie rządzą nią od 1939 r. Polacy. W sondażu "Gazety" sprzed dwóch tygodni PiS miał 27 proc. poparcia. SLD wtedy miał o 1 pkt proc. więcej, ale miesiąc wcześniej o 3 pkt więcej. Nieznacznie wzrosły notowania PSL -wciągu dwóch tygodni ludowcy zyskali 3 pkt proc. (choć to zaledwie o 1 pkt proc. lepiej niż miesiąc temu). Urszula Krasowska z TNS OBOP zwraca uwagę na wzrost liczby niezdecydowanych. Aż 25 proc. deklaruje, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje w październiku. To o 4 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie temu.

Co sądzisz o wynikach sondażu? . Pisz na naszym profilu wyborczym >>

TOK FM PREMIUM