Publicyści o "Diagnozie społecznej 2011". Wyborcy SLD i PSL przejdą do większych partii?

- Wyborcy SLD w swoich poglądach są frakcją wyborców PO. (...) Sylwetka wyborcy PSL mieści się w profilu wyborcy PiS - powiedział prof. Czapiński, podsumowując wyniki diagnozy społecznej. Publicyści podważają jej wnioski: - Błędem jest to, że (...) badanie wpadło w ręce socjologów - powiedział prof. Radosław Markowski w Poranku TOK FM.

W "Diagnozie społecznej 2011" profesor Janusz Czapiński postawił tezę, że polski elektorat można podzielić na dwie części: - Wyborcy SLD w swoich poglądach są tak naprawdę frakcją wyborców PO (...) - powiedział profesor w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Wyborcy PO tak samo rzadko chodzą do kościoła, jak wyborcy Sojuszu (...) Tak samo sylwetka wyborcy PSL mieści się w profilu wyborcy PiS. (...) Pozostaje więc pytanie: jak długo dwie mniejsze partie utrzymają się na rynku politycznym? Kiedy ich wyborcy przejdą do większych partii?

Diagnoza społeczna 2011. Polacy zadowoleni mimo kryzysu

Goście Poranka TOK FM: Adam Szostkiewicz, prof. Radosław Markowski i Paweł Fąfara są wobec tych wniosków sceptyczni. - Błędem jest to, że (...) badanie wpadło w ręce socjologów. (...) Doskonale wiemy, że wspólnota wyborcza nie jest tożsama ze społeczeństwem. I te 45% ludzi, którzy chodzą wybierać, to są ludzie o innych parametrach. (...) Całe społeczeństwo nie głosuje - mówi prof. Markowski.

Platforma podobna do wszystkich

Zdaniem publicystów, wyborców nie da się tak łatwo podzielić na dwie części. - PO i PSL nie przypadkiem są w jednej europejskiej partii - Partii Ludowej - a PiS jest gdzie indziej. Te ideologiczne różnice między PSL a PiS-em są bardzo duże - zauważył prof. Markowski.

Nawet mieszkańcy wsi nie są jednoznacznie za jedną opcją, nie należą do jednej z grup. - W wyborach Platforma miała na wsi identyczny wynik jak PiS. (...) Platforma w 2007 roku miała w liczbach bezwzględnych trzy razy lepszy wynik na wsiach niż PSL - komentuje Paweł Fąfara.

Kto jest konserwatystą?

Zdaniem Adama Szostkiewicza błędem jest wyciąganie politycznych wniosków ze spostrzeżenia, że wyborców PO i SLD nie chodzenie do kościoła. - Otóż jedni i drudzy chodzą - a zwłaszcza liderzy tych partii. Poza tym, to częsta pomyłka: prawica to nie to samo, co konserwatyzm. (...) Prawica w moim odczuciu to jest bardziej ideologiczne stawianie spraw w polityce, konserwatyzm niekoniecznie. Konserwatyści są też na lewicy, np. w dziedzinie kulturowej czy obyczajowej. To jest inny typ podziału. Dlatego mnie nie przekonuje ten pomysł, żeby łączyć SLD z PO, a PiS z ludowcami.

PO jak dawne SLD

Paweł Fąfara porównał Platformę do SLD z czasów, gdy Sojusy rządził krajem. Tak, jak wtedy SLD poszerzył swój lewicowy elektorat o liberalną klasę średnią, tak teraz, zdaniem Fąfary, Platforma rozbudowała się na prawo: - Platforma startowała jako partia niewiele mającą wspólnego z konserwatyzmem. Później Donald Tusk, rozbudowując Platformę, wykorzystał szansę - to, że PiS jest skrajny, a (...) Jarosław Kaczyński nie jest w stanie zebrać łagodnej prawicy.

DOSTĘP PREMIUM