Tajne badania Platformy. Tylko 20 proc. poparcia

- PO ma tylko 20 proc. pewnych wyborców - podaje ?Polska. The Times?. Dziennik powołuje się na nieoficjalny sondaż zlecony przez Platformę.

Według ostatnich sondaży publikowanych przez "Gazetę Wyborczą" i "Rzeczpospolitą" gdyby wybory przeprowadzono teraz, to PO mogłaby samodzielnie rządzić. Ale partia ma też własne sondaże.

PO zleciła szczegółowe badania, dokładniejsze od tych, które pojawiają się publicznie. Okazało się, że wynik wyborów w większym stopniu niż dotychczas, będzie zależał od frekwencji i mobilizacji tzw. miękkich zwolenników.

Platforma 20 proc. PiS niewiele gorzej

Jak podaje "Polska" PO ma 20 proc. pewnych wyborców, czyli takich, którzy deklarują, że 9 października "na pewno" pójdą do urn i zagłosują na partię Tuska.

Jednak w tej kategorii PiS ma podobne poparcie. - Ich wyborcy to w praktyce wręcz wyznawcy. (...) Nie ulega wątpliwości, że kampania w tym roku będzie miała niebagatelne znaczenie dla końcowego wyniku - mówi dziennikowi jeden ze sztabowców PO.

Ważna ma być końcówka kampanii wyborczej. - Jeżeli sondaże będą pokazywać naszą kilkuprocentową przewagę nad PiS, to salon, podniesie alarm i z głowy. Gorzej, jeżeli sondaże będą pokazywać słupki z ponad 40 proc. dla nas.. To demotywuje ludzi - mówi dziennikowi polityk PO.

Frekwencja według ostatnich sondaży zapowiada się z miesiąca na miesiąc coraz gorzej.

Pozytywnie: Tusk, Sikorski. Negatywnie: Grabarczyk

Z badań zleconych przez PO wynika też, że szanse PO opierają się w dużej mierze na popularności Donalda Tuska. Drugim najlepiej ocenianym politykiem PO jest Radosław Sikorski. Pozytywnie oceniani są: minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Z kolei największym obciążenie jest minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Na zmianie fotela z poselskiego na marszałkowski zyskał według sondaży Grzegorz Schetyna. Z poselskich szeregów wyróżnia się Jarosław Gowin, Małgorzata Kidawa-Błońska i Joanna Mucha.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

TOK FM PREMIUM