"Zaskakujący wyrok", "Mocne słowa Trybunału" [Komentarze]

- Zaskakujący jest to wyrok. Trybunał Konstytucyjny zrobił niemal wszystko wbrew Platformie. Sędziowie zachowali się całkowicie niezależnie. Chwała im za to. Są jeszcze sądy w Warszawie - pisze Igor Janke. - Może czas iść dalej i po werdykcie TK literalnie wpisać do konstytucji wiodącą rolę spotów i billboardów? - ironizował dziennikarz "GW" Dominik Uhlig. Śledzimy komentarze do wyroku TK na Twitterze.

Trybunał zdecydował o losie zgłoszonej przez PO ustawy regulującej przepisy wyborcze . Za niezgodne z konstytucją uznał dwudniowe wybory do parlamentu i zakaz używania billboardów w kampanii wyborczej. Konstytucyjne jest za to wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, głosowanie przez pełnomocnika oraz głosowanie korespondencyjne. Według Eryka Mistewicza, doradcy politycznego, ten wyrok to de facto start kampanii.

Zakaz używania billbordów i spotów - niekonstytucyjny

Zakaz spotów i billbordów uderza w wolność słowa, która nie jest prawem jednostkowym ale zasadą ustrojową - orzekł TK. - To mocne słowa - napisał na Twitterze Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej". Igor Janke nazwał zniesienie zakazu billboardów i spotów telewizyjnych kompletną porażką PO i zwycięstwem PiS. A uzasadnienie według niego było bardzo mocne: zakaz spotów i billbordów uderza w wolność słowa, która nie jest prawem jednostkowym, ale zasadą ustrojową.

Dominik Uhlig, dziennikarz "Gazety Wyborczej" z kolei ironizował: - Może czas iść dalej i po werdykcie TK literalnie wpisać do konstytucji wiodącą rolę spotów i billboardów? A Azrael Kubacki, bloger polityczny, źle wróży nam wszystkim: - Billbordy i spoty dozwolone. Kto wygra? Pieniądze, panie, pieniądze...

Trwające dwa dni wybory - niekonstytucyjne

Michał Szułdrzyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej": - Chciałbym zobaczyć teraz miny tych konstytucjonalistów, którzy przekonywali, że dwudniowe wybory są w oczywisty sposób zgodne z konstytucją. Przypomnę, że za dwudniowym głosowaniem głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw.

Igor Janke ocenił, że na dwudniowe wybory liczyła przede wszystkim Platforma, sądząc, że w ten sposób zwiększy szansę na mobilizację części swojego bardziej leniwego elektoratu. - Elektorat PiS jest dużo bardziej zmobilizowany i im mniej czasu na głosowanie, tym dla PiS lepiej. Moim zdaniem ta sprawa dla państwa jest obojętna - ocenił Janke na Salon24.

Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu - zostają

- Jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, mimo, że zgłosiła to PO, wcale już nie były jej na rękę. W wielu miejscach kandydaci partii Tuska mogą bowiem przegrać. PiS też nie jest szczęśliwy z tego powodu, nie byli oni zwolennikami okręgów jednomandatowych. Ale bardziej osłabia to Platformę. Rosną szanse inicjatywy mocnych solistów. Platforma może w wielu miejscach przegrać - pisze na Salon24 Igor Janke, który osobiście bardzo cieszy się na okręgi jednomandatowe. - Warto spróbować, jak to działa. Czekają nas na pewno ekscytujące wybory do Senatu - dodał.

Krzysztof Bosak, były poseł poparł go na Twitterze - Dobrze, że JOWy do Senatu ocalały, dobrze że zakaz reklam przepadł, dobrze że nie będzie marnotrawstwa kasy na 2-dniowe głosowanie. Jest git!

Pełnomocnictwo - konstytucyjne

Orzeczenie Trybunału w sprawie pełnomocnictwa za bardzo dobre uznał Łukasz Warzecha. - Argument o tym, że pełnomocnik może zagłosować inaczej niż chciał jego mocodawca, był bzdurny. Państwo nie może się we wszystko mieszać. Mocodawca musi wybrać pełnomocnika na zasadzie zaufania - napisał na Twitterze.

Nie milkną złośliwe komentarze dziennikarzy. Agnieszka Burzyńska, dziennikarka RMF FM: - PO rozjechaną przez Trybunał ustawę pisała półtora roku. Brawo. Pitera chyba ma rację jak mówi, że w 4 lata nie da się ustawy dobrze napisać.

Michał Szułdrzyński dodaje: - To wspaniale, że i PO, i PiS uważają wyrok TK za swój sukces. Zgoda buduje!

Igor Janke ocenił wyrok TK jako zaskakujący. - Trybunał nie uległ naciskom politycznym największej dziś partii i niezależnie od tego, jak oceniamy poszczególne zapisy, to jedno przyznają chyba wszyscy. TK zrobił niemal wszystko wbrew Platformie. Sędziowie zachowali się całkowicie niezależnie. Chwała im za to. Są jeszcze sądy w Warszawie.

Już przerobili spot PiS. ''Panie prezesie Kaczyński, słyszy mnie pan?'' [WIDEO] >>

DOSTĘP PREMIUM