Dutkiewicz o listach "Obywatele do Senatu": Ferenc, Misiak, Luty...

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, senator Tomasz Misiak i były rektor Politechniki Wrocławskiej Tadeusz Luty to ewentualni kandydaci, którzy mogą znaleźć się na listach wyborczych ruchu "Obywatele do Senatu". O przygotowaniach do kampanii wyborczej mówił w TOK FM lider ruchu, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Odnosząc się do ewentualnych kandydatów prezydent Wrocławia mówił w TOK FM o osobach, z którymi prowadzone są rozmowy. Dutkiewicz zapewnił, że sam nie będzie startował, a prawdopodobnie jedyny prezydent, który znajdzie się na listach "Obywatele do Senatu" to Tadeusz Ferenc. - Z mocy prawa prezydent, nie może kandydować, chyba, że zrzeknie się stanowiska. Zdecydowana większość z nas nie będzie. Może pojawią się nieliczne wyjątki. Takim wyjątkiem może być prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc - powiedział Dutkiewicz.

Potwierdził też informacje o możliwej kandydaturze wyrzuconego z PO senatora Tomasza Misiaka. - Prowadzimy rozmowy, ale decyzję podejmiemy w sierpniu, podobnie jak co do reszty kandydatów - powiedział prezydent Wrocławia. Zdradził też inne nazwisko. - Profesor Tadeusz Luty, były szef polskich rektorów najprawdopodobniej będzie kandydował z Wrocławia.

W szczegółach kampanii prezydenci miast - inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" będą rozmawiać w przyszłym tygodniu.

Nazwiska będą ogłoszone między 15-20 sierpnia

Inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski, Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Gdyni Wojciech Szczurek, Kielc Wojciech Lubawski deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd. Jak mówił Dutkiewicz, będą to osoby związane ze środowiskiem samorządowym, akademickim i światem kultury, a ich nazwiska mają być upublicznione między 15 a 20 sierpnia.

- Senat mógłby być tą izbą parlamentu, która mocniej zaopiekowałaby się sferami istotnymi dla przyszłości Polski: nauki, edukacji, kultury - powiedział Dutkiewicz w TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM