Komisja ds. Blidy zbierze się po raz ostatni

Jutro po raz ostatni zbierze się komisja badająca sprawę Barbary Blidy. Śledczy przyjmą poprawki do raportu, który liczy niemal 260 stron. Posłowie, głównie politycy PiS, zgłosili do raportu około 130 poprawek.

Jednym z głównych wniosków przedstawionych w raporcie jest postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Aby zgłosić wniosek o Trybunał Stanu potrzebne jest aż 115 podpisów. SLD zapowiedziało, że wniosek będzie gotowy tuż po przyjęciu raportu, jednak aby taki wniosek złożyć musieliby się pod nim podpisać politycy PO.

Poseł Platformy Paweł Olszewski mówi, że ostatecznej decyzji w tej sprawie wciąż brak, lecz jeśli zostanie podjęta, to ze względu na tylko i wyłącznie merytoryczną ocenę wniosków dowodowych i wniosku o Trybunał Stanu i odpowiedzialność karną dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. - Jest jednak zbyt wcześnie, by o tym mówić, bo potrzebna jest analiza merytoryczna i prawna, a nie polityczna - dodał poseł PO.

Profesjonalna analiza

Stanisław Wziątek z SLD uważa, że raport jest profesjonalną analizą sytuacji. Poseł podkreśla, że dokument ujawnia wielokrotne naruszanie przepisów Konstytucji, stąd - zdaniem polityka - Platforma nie powinna się zastanawiać, czy złożyć swoje podpisy pod wnioskiem o Trybunał Stanu.

- Jestem przekonany, że PO będzie chciała spojrzeć na ten problem nie z punktu widzenia gry politycznej, lecz analizy materiału. Jeśli pan premier miał wątpliwości na początku, ponieważ nie znał tego materiału, może to były tylko i wyłącznie emocje i wola polityczna. Jeśli jednak zapoznał się z materiałem, albo uzyskał informacje, co jest zawarte w tym raporcie, swoją opinię na ten temat, jeśli nie on zmieni, to na pewno zmienią inni politycy Platformy - uważa poseł SLD.

Ujazdowski: To forma zemsty

Poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski jest zdania, że raport komisji jest formą zemsty. Polityk uważa, że posłowie PO zdecydują się na poparcie wniosku o Trybunał Stanu i będą wykorzystywać ten element w kampanii wyborczej.

- Wedle ostatnich oświadczeń Platformy Obywatelskiej to jest stanowisko oznaczające wsparcie dla SLD i nie waham się nazwać rewanżem politycznym. Szczególnie, że instytucje odpowiedzialne za przestrzeganie prawa w tej samej sprawie zakończyły lub umorzyły postępowanie, więc bilans jest tutaj bardzo negatywny z punktu widzenia tego, co mówią oskarżyciele - dodał poseł PiS.

Cztery lata komisji

Sejmowa komisja śledcza do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy została powołana na wniosek SLD, 19 grudnia 2007 roku i w styczniu następnego roku rozpoczęła prace. Komisja miała zbadać, czy działania funkcjonariuszy ABW podczas przeszukiwania domu posłanki były legalne i zgodne z procedurami, oraz czy były właściwie przygotowane. Wyjaśniała także prawidłowość działań prokuratury w postępowaniu zmierzającym do postawienia zarzutów byłej minister. Przewodniczącym komisji został Ryszard Kalisz. W kwietniu 2008 roku rozpoczęło się przesłuchanie pierwszego świadka w tej sprawie.

Barbara Blida, była posłanka SLD i minister budownictwa, popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 roku podczas akcji przeszukiwania jej domu przez ABW. Funkcjonariusze Agencji dokonali rewizji w domu Blidy w Siemianowicach Śląskich i na polecenie katowickiej prokuratury mieli zatrzymać ją w związku z podejrzeniami o korupcję w handlu węglem.

DOSTĘP PREMIUM