Bob Dylan na pierwszym miejscu wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla

Z dnia na dzień rosną szanse Boba Dylana na otrzymanie literackiej Nagrody Nobla. Tak wynika z najnowszych notowań światowego lidera gier i zakładów online firmy Ladbrokes. Szwedzcy akademicy ogłoszą nazwisko zwycięzcy jutro.

Jeszcze przed dwoma dniami kształtowały się one na poziomie 100 do 1, wczoraj Dylan wskoczył do pierwszej piątki faworytów z notowaniem 10 do 1, a już dziś jest na pierwszym miejscu z wynikiem 5 do 1. W ciągu minionych 12 godzin aż 80 proc. graczy zdecydowało się postawić na amerykańskiego barda. Bod Dylan wyprzedził wymienianych od dawna wśród faworytów Adonisa (6/1), Haruki Murakamiego (8/1) and Tomasa Transtromera (10/1).

- Gdyby kierować się naszymi notowaniami, to Dylan już dziś otrzymałby Nagrodę Nobla - mówi Alex Donohue z firmy Ladbrokes. - Na początku był na końcu stawki, lecz komitet przyznający nagrodę lubi zaskakiwać, stąd być może tak dobre notowania Dylana - dodaje.

To nie pierwszy literacki konkurs, w którym przewija się nazwisko piosenkarza i autora tekstów. W tym roku Dylan był nominowany do wartej 50 tys. dolarów międzynarodowej nagrody literackiej przyznawanej przez uniwersytet w Oklahomie.

Zagajewski w czołówce

Według innej międzynarodowej firmy bukmacherskiej Unibet , polski poeta Adam Zagajewski zajmuje ósme miejsce. W tym rankingu największe szanse na Nobla ma japoński pisarz Haruki Murakami, na drugim miejscu jest indyjski pisarz Vijaydan Detha, na trzeciej pozycji sklasyfikowano syryjskiego poetę Adonisa oraz amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy'ego. Kolejne pozycje rankingu utworzonego przez Unibet zajmują: australijski poeta Les Murray, szwedzki poeta Tomas Transtroemer oraz koreański pisarz Chang-Rae Lee.

Młodzi mistrzowie obiektywu. Najlepsze prace z Photo Diploma Award 2011 >>

DOSTĘP PREMIUM