Sasnal w prestiżowej Whitechapel Gallery w Londynie

Wilhelm Sasnal - najgorętsze nazwisko polskiej sztuki - będzie miał w londyńskiej Whitechapel Gallery retrospektywną wystawę. Ekspozycja zostanie otwarta 14 października. Na wystawie pokazanych zostanie ponad 60 prac artysty.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 60 prac zarówno z kolekcji muzealnych, jak i prywatnych zbiorów rozproszonych po całym świecie. Dzieła Sasnala są wystawiane przez takie instytucje jak nowojorskie Museum of Modern Art, paryskie Centrum Pompidou, czy londyńskie Tate Modern i Saatchi Gallery.

Retrospektywa Sasnala w Whitechapel Gallery jest częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. To już druga wystawa polskiego artysty w tej prestiżowej galerii - w ramach Polska! Year prezentowana była wystawa "The Bloomberg Commission: Goshka Macuga: The Nature of the Beast".

Zainteresowania? Każdy temat

Na wystawie będzie można także obejrzeć wybór najnowszych krótko i pełnometrażowych filmów artysty. Przedmiotem zainteresowania Sasnala może stać się każdy temat, począwszy od trywialnych codziennych scen rodzajowych, po problematykę Holokaustu, czy zagadnienia energii nuklearnej.

W twórczości artysty nic nie jest oczywiste, historia świata przeplata się często z osobistymi przeżyciami (prababka artysty zginęła w Auschwitz). Sasnal jest ciekawym i wnikliwym obserwatorem życia codziennego, inspiracje czerpie z przekazów medialnych, gdzie poważne tematy przeplatają się z zalewem banalnych informacji.

Wystawie towarzyszy publikacja katalogu stanowiącego uzupełnienie najnowszej monografii artysty, która ukaże się w listopadzie 2011 nakładem wydawnictwa Phaidon. Wystawa potrwa do 1 stycznia 2012 roku.

Od ASP na salony świata

Wilhelm Sasnal, urodzony 29 grudnia 1972 w Tarnowie, malarz, autor filmów. W latach 1992-1994 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, przeniósł się jednak na Wydział Malarstwa krakowskiej ASP. W latach 1996-2001 współtworzył grupę Ładnie.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Guggenheim Museum oraz Kunsthaus w Zurychu.

Młodzi mistrzowie obiektywu. Najlepsze prace z Photo Diploma Award 2011 >>

TOK FM PREMIUM