Znamy laureatów Paszportów ?Polityki" 2014! Miłoszewski wbija szpilę urzędnikom: Macie tupet, że się tu pojawiliście

Poznaliśmy już laureatów Paszportów "Polityki" 2014! To oni w minionym roku mieli naprawdę duży wkład w to, jak mówimy, jak odbieramy i jak oceniamy polską kulturę.

Nie obyło się bez mocnych słów. Zygmunt Miłoszewski, odbierając nagrodę, wytknął przedstawicielom instytucji państwowych obecnym na sali: - Do różnych urzędników zajmujących się kulturą, którzy dziś przyszli na imprezę ludzi kultury: macie państwo niezły tupet.

Po tych słowach na sali zapadła konsternacja. Bo było komu wytykać - na sali był obecny m.in. prezydent Komorowski z małżonką czy też minister kultury Małgorzata Omilanowska.

To 22. edycja Paszportów "Polityki". Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. "Polityka" wręcza wyróżnienia jednak nie za "popularność" czy "rozgłos" konkretnej osoby lub grupy, lecz za "wartość kulturalną". Kto w tym roku został laureatem? Oto zwycięzcy poszczególnych kategorii:

Film: Jan Komasa

Uzasadnienie: "Za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski. Za film "Miasto 44", w którym tragedia Powstania Warszawskiego opowiedziana została nowoczesnym językiem, trafiającym do młodego widza".

Zobacz wideo

Literatura: Zygmunt Miłoszewski

Uzasadnienie: "Za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych".

Muzyka popularna: Pablopavo

Uzasadnienie: "Za piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią, za odtwarzanie w muzyce obyczajowego kolorytu Warszawy, jej krajobrazu społecznego i charakteru tego miasta".

Muzyka poważna: Kwadrofonik

Uzasadnienie: "Za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru, które sprawiają, że ich wykonania i opracowania muzyki z różnych światów - klasyki, folku, piosenek dziecięcych - są tak wyrafinowane i zarazem ujmujące".

Sztuki wizualne: Jakub Woynarowski

Uzasadnienie: "Za oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką, czego intrygującym efektem była autorska oprawa pawilonu polskiego na Biennale Architektury w Wenecji".

Teatr: Radosław Rychcik

Uzasadnienie: "Za reżyserię spektaklu "Dziady" w Teatrze Nowym w Poznaniu, za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej, zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka".

Kreator kultury: Agnieszka Holland

Uzasadnienie: "Za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego. Za otwartość, odwagę tworzenia ambitnej sztuki i bezkompromisowość wyrażania w życiu publicznym niepopularnych idei. Za to, że swoją twórczością nie pozwala nam zapomnieć o historii i paradoksach Europy Wschodniej".

Nagroda specjalna: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny

Uzasadnienie: "Za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Za angażowanie się w inicjatywy kulturalne związane ze wspólną polsko-żydowską pamięcią. Za stworzenie stałej ekspozycji Muzeum, która w nowoczesny i mądry sposób opowiada ważne wątki historii Polaków i Żydów".

Paszporty Polityki - przeczytaj książki nominowanych i laureatów >>

TOK FM PREMIUM