Dworczyk: Kancelaria premiera Benjamina Netanjahu wyjaśniła sprawę wypowiedzi o Polakach

- Kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w "Jerusalem Post" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do sprawy rzekomej wypowiedzi premiera Izraela o Polakach, którzy mieli kolaborować z nazistami.

Izraelski dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Ambasador Izraela Anna Azari została wezwana w piątek przed południem do MSZ. Po spotkaniu wiceszef resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska wyraziła wobec ambasador oczekiwanie, że strona izraelska w sposób jednoznaczny odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu w wypowiedzi cytowanej przez media izraelskie. - Dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie uważamy za nieczytelne - oświadczył wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Wobec oczekiwania strony polskiej w piątek po południu oświadczenie opublikowała Kancelaria Premiera Izraela. "Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia" - czytamy w stanowisku izraelskim.

W ocenie szefa KPRM Michał Dworczyka "kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w 'Jerusalem Post'".  Dworczyk pytany przez dziennikarkę o to, czy sprawa kontrowersji wokół słów Netanjahu została zatem zakończona odpowiedział: "myślę, że to tę sprawę wyjaśnia".

Czytaj też: Amerykańska dziennikarka przeprasza za słowa o "polskim reżimie" i powstaniu w getcie warszawskim>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Dworczyk: Kancelaria premiera Benjamina Netanjahu wyjaśniła sprawę wypowiedzi o Polakach
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Moze jednak zdobedzieci sie wreszcie na odwage i wytlumaczycie nam jak i ciemnemu ludowi czerskiemu, skutki prawne ustawy 447, przeglosowanej przez wewnatrzkongresowy kneset i podpisana dosc szybko przez urzedujacego prezydenta. Proba obrocenia tego w zart angdote czy przypowiastke, jest lekcewazeniem opini publicznej. Pominmy juz odwolanie do Pence do zydowskiego kata Blejchmana, zajmijmy sie konkretna kwota roszczen, ktore dodajmy dotycza calego terytorium IIRP. Udawanie ze nic sie nie dzieje nie ma sensu, a liczenie na to ze sprawa przyschnie jest gruba naiwnoscia jak naiwnoscia jest osad iz takich pinindzy nie ma i nie bedzie, ze odwolam sie do klasyka finansowosci kreatywnej.
  W polityce oczywiscie nie nalezy wykonywac zadnych gwaltownych ruchow jednak wydaje mi sie iz Polacy maja prawo zapoznac sie z listem SKZ d orzadu polksiego z zadaniami odszkodowan masy bezspadkowej.
  Czego sie boicie?

 • pn-ski

  0

  Kancelaria premiera Netanjahu powiedziała, ze nikt nie pluł, tylko deszcz padał. Obszczymurki (zwane MSZ) zgodziły się z panem premierem, ogólnie wyglądały na przestraszone, jak przeszłego roku niejaki Wildstein w Izraelu, tłumaczący braciom żydom dobroci ustawy IPN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX