Dworczyk: Kancelaria premiera Benjamina Netanjahu wyjaśniła sprawę wypowiedzi o Polakach

- Kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w "Jerusalem Post" - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, odnosząc się do sprawy rzekomej wypowiedzi premiera Izraela o Polakach, którzy mieli kolaborować z nazistami.

Izraelski dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście.

Ambasador Izraela Anna Azari została wezwana w piątek przed południem do MSZ. Po spotkaniu wiceszef resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że strona polska wyraziła wobec ambasador oczekiwanie, że strona izraelska w sposób jednoznaczny odniesie się do tego, co miał na myśli premier Benjamin Netanjahu w wypowiedzi cytowanej przez media izraelskie. - Dotychczasowe wyjaśnienia w tej sprawie uważamy za nieczytelne - oświadczył wiceminister Szynkowski vel Sęk.

Wobec oczekiwania strony polskiej w piątek po południu oświadczenie opublikowała Kancelaria Premiera Izraela. "Podczas rozmowy z dziennikarzami premier Netanjahu mówił o Polakach, nie polskim narodzie ani państwie. Jego wypowiedź została błędnie zrozumiana i zacytowana w prasie, i została później poprawiona przez dziennikarza, który był autorem pierwotnego zniekształcenia" - czytamy w stanowisku izraelskim.

W ocenie szefa KPRM Michał Dworczyka "kancelaria premiera Netanjahu wyjaśniła tę sprawę w oświadczeniu, dementując informacje zawarte w 'Jerusalem Post'".  Dworczyk pytany przez dziennikarkę o to, czy sprawa kontrowersji wokół słów Netanjahu została zatem zakończona odpowiedział: "myślę, że to tę sprawę wyjaśnia".

Czytaj też: Amerykańska dziennikarka przeprasza za słowa o "polskim reżimie" i powstaniu w getcie warszawskim>>>

TOK FM PREMIUM