Ile waży, kto ją produkuje i skąd się wzięła jej nazwa? Tego nie wiesz o statuetce Oscara

Najbardziej pożądana przez aktorów, reżyserów i cały przemysł filmowy statuetka to stop cyny, antymonu i miedzi. Pokrywa ją 24-karatowe złoto. A skąd wzięła się jej nazwa?
Zobacz wideo

Statuetka Oscara przyznawana jest od ponad dziewięciu dekad. Skąd właściwie wzięła się jej nazwa? Używało się jej potocznie od 1931 roku, za oficjalną uznano ją osiem lat później, ale co do jej genezy nie ma pewności - krążą na ten temat różne anegdoty.

Jedna z nich mówi, że nazwę spopularyzował dziennikarz Sidney Skolsky, który usłyszał od bibliotekarki Margaret Herrick, że figurka przypomina jej wujka Oscara. Zgodnie z inną wersją, autorką nazwy jest aktorka Bette Davis.

Statuetka Oscara i symbole

Nagroda przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Stoi on na na rolce filmu posiadającej pięć szprych. Każda z nich reprezentuje jedną z grup zawodowych obecnych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Statuetka waży ok. 3,9 kg i mierzy ok. 35 cm wysokości. Wykonana jest z tzw. britannium, czyli stopu cyny, antymonu i miedzi. Pokrywa ją 24-karatowe złoto. Autorem projektu jest Cedric Gibbons, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley.
Produkcją statuetek zajmuje się mieszcząca się w Chicago firma R. S. Owens and Company. Wykonanie 50 statuetek trwa od trzech do czterech tygodni.

TOK FM PREMIUM