Protest przed wernisażem wystawy Mariny Abramović. "Za pieniądze publiczne będzie finansowany satanizm"

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej odbył się wernisaż wystawy światowej sławy performerki Mariny Abramović. Nie obyło się bez dyskusji zwolenników i przeciwników jej sztuki. W trakcie trwania wernisażu odbył się protest.

Przed wejściem do budynku doszło do wymiany zdań pomiędzy uczestnikami wernisażu a protestującymi przedstawicielami środowisk katolickich. - Każdy z was odpowie za to co teraz robicie. Mój katolicki obowiązek to ostrzec bliźniego – mówili przedstawiciele środowisk katolickich. - Proszę nas nie straszyć, my nie prosimy pana o poradę, ani o ochronę. Nie czuje się nieszczęśliwa – odpowiadały uczestniczki wernisażu.

W trakcie trwania wernisażu przed Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbywał się protest środowisk katolickich. Przedstawiciele protestujących przekonywali przez megafon, że w "CSW za pieniądze publiczne będzie finansowany satanizm". W sumie około 100 osób modliło się za uczestników wernisażu. Protest odbywał się spokojnie, policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Wystawę "Do czysta" Mariny Abramović tworzy około 120 dzieł, począwszy od prac pochodzących z lat 60. Będzie ją można oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej do 11 sierpnia.

DOSTĘP PREMIUM