Orły 2019: Triumfuje "Zimna wojna", gest solidarności z Sencowem
Film Pawlikowskiego pokonał w tej kategorii "Kamerdynera" w reż. Filipa Bajona i "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Pawlikowski odebrał też statuetkę za najlepszą reżyserię.
"Zimna wojna" została doceniona również za najlepszy dźwięk i montaż. W pierwszej z tych kategorii nagrodę odebrali Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, a w drugiej - Jarosław Kamiński. Ponadto za zdjęcia do filmu Pawlikowskiego nagrodzono Łukasza Żala.
Paweł Pawlikowski i zmarły w 2017 r. pisarz i scenarzysta Janusz Głowacki zostali w uhonorowani nagrodą za najlepszy scenariusz do "Zimnej wojny". Pawlikowski i Głowacki pokonali w kategorii najlepszy scenariusz Marka Koterskiego, nominowanego za film "7 uczuć", oraz Wojciecha Rzehaka i Wojciecha Smarzowskiego ("Kler").
Jacek Braciak i Joanna Kulig otrzymali w poniedziałek Orły 2019 za najlepsze role pierwszoplanowe w - kolejno - "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego i "Zimnej wojnie".
Polska Akademia Filmowa doceniła Kulig za rolę Zuli w "Zimnej wojnie" - młodej dziewczyny, która trafia do ludowego zespołu pieśni i tańca "Mazurek", gdzie poznaje pianistę i kierownika muzycznego Wiktora.
Z kolei Braciak, nagrodzony za najlepszą główną rolę męską, w filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zagrał ks. Leszka Lisowskiego, skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście.
Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi, twórca m.in. "Struktury kryształu", "Iluminacji", "Barw ochronnych", "Kontraktu", "Eteru" i "Ciała obcego".
Orła za najlepszą muzykę Polska Akademia Filmowa przyznała Mikołajowi Trzasce za "Kler". Trzaska ma już na swoim koncie Orła za muzykę do filmu "Wołyń", także w reż. Wojciecha Smarzowskiego.
Za najlepsze kostiumy do film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona wyróżniono Małgorzatę Braszkę, Ewę Krauze, Małgorzatę Gwiazdecką i Izabelę Stronias.
Najlepszym filmem europejskim został "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagha. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny uhonorowano "Ślepnąc od świateł" w reż. Krzysztofa Skoniecznego, zrealizowany na podstawie powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem.
Solidarni z Sencowem
Polska Akademia Filmowa protestuje przeciwko więzieniu Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera filmowego. Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Polskim w geście solidarności z Sencowem podnieśli do góry żółte kartki z napisem #FreeSentsov. Reżyser jest w niewoli politycznej od 2014 roku.
Rosjanie aresztowali pochodzącego z Krymu reżysera w 2014 roku, kiedy dokonali aneksji należącego do Ukrainy półwyspu. Zarzucili mu planowanie działań terrorystycznych.
O jego uwolnienie apelowali, m.in. Rada Europy, Europejska Akademia Filmowa i polscy twórcy. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera z kolonii karnej podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Stasiuk i laureatka literackiego Nobla - Herta Muller.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Kiedy będą wybory samorządowe 2024? Podajemy prawdopodobne terminy
- Stawka godzinowa 2023 wzrośnie. Sprawdź, ile zarobisz
- Bon turystyczny 2023. Zostało niewiele czasu na realizację
- Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Projekt powinien być przyjęty w formule aklamacji"
- Co zdecyduje o wygranej opozycji w jesiennych wyborach? Sondaż daje wskazówkę