Orły 2019: Triumfuje "Zimna wojna", gest solidarności z Sencowem

"Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego została nagrodzona Polską Nagrodą Filmową Orły 2019 za najlepszy film. Werdykt członków Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono w poniedziałek podczas uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.
Zobacz wideo

Film Pawlikowskiego pokonał w tej kategorii "Kamerdynera" w reż. Filipa Bajona i "Kler" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Pawlikowski odebrał też statuetkę za najlepszą reżyserię.

"Zimna wojna" została doceniona również za najlepszy dźwięk i montaż. W pierwszej z tych kategorii nagrodę odebrali Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski, a w drugiej - Jarosław Kamiński. Ponadto za zdjęcia do filmu Pawlikowskiego nagrodzono Łukasza Żala.

Paweł Pawlikowski i zmarły w 2017 r. pisarz i scenarzysta Janusz Głowacki zostali w uhonorowani nagrodą za najlepszy scenariusz do "Zimnej wojny". Pawlikowski i Głowacki pokonali w kategorii najlepszy scenariusz Marka Koterskiego, nominowanego za film "7 uczuć", oraz Wojciecha Rzehaka i Wojciecha Smarzowskiego ("Kler").

Jacek Braciak i Joanna Kulig otrzymali w poniedziałek Orły 2019 za najlepsze role pierwszoplanowe w - kolejno - "Klerze" Wojciecha Smarzowskiego i "Zimnej wojnie".

Polska Akademia Filmowa doceniła Kulig za rolę Zuli w "Zimnej wojnie" - młodej dziewczyny, która trafia do ludowego zespołu pieśni i tańca "Mazurek", gdzie poznaje pianistę i kierownika muzycznego Wiktora.

Z kolei Braciak, nagrodzony za najlepszą główną rolę męską, w filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zagrał ks. Leszka Lisowskiego, skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście.

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi, twórca m.in. "Struktury kryształu", "Iluminacji", "Barw ochronnych", "Kontraktu", "Eteru" i "Ciała obcego".

Orła za najlepszą muzykę Polska Akademia Filmowa przyznała Mikołajowi Trzasce za "Kler". Trzaska ma już na swoim koncie Orła za muzykę do filmu "Wołyń", także w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

Za najlepsze kostiumy do film "Kamerdyner" w reż. Filipa Bajona wyróżniono Małgorzatę Braszkę, Ewę Krauze, Małgorzatę Gwiazdecką i Izabelę Stronias.

Najlepszym filmem europejskim został "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagha. W kategorii najlepszy filmowy serial fabularny uhonorowano "Ślepnąc od świateł" w reż. Krzysztofa Skoniecznego, zrealizowany na podstawie powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem.

Solidarni z Sencowem

Polska Akademia Filmowa protestuje przeciwko więzieniu Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera filmowego. Wszyscy zgromadzeni w Teatrze Polskim w geście solidarności z Sencowem podnieśli do góry żółte kartki z napisem #FreeSentsov. Reżyser jest w niewoli politycznej od 2014 roku.

Rosjanie aresztowali pochodzącego z Krymu reżysera w 2014 roku, kiedy dokonali aneksji należącego do Ukrainy półwyspu. Zarzucili mu planowanie działań terrorystycznych.

O jego uwolnienie apelowali, m.in. Rada Europy, Europejska Akademia Filmowa i polscy twórcy. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera z kolonii karnej podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Stasiuk i laureatka literackiego Nobla - Herta Muller.

TOK FM PREMIUM