Nie żyje Stanisław Jędryka. Reżyser "Podróży za jeden uśmiech" i "Do przerwy 0:1"

W wieku 85 lat odszedł Stanisław Jędryka - twórca popularnych filmów i seriali takich, jak "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana".
Zobacz wideo

O śmierci reżysera poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Stanisław Jędryka urodził się 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu. To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, którą ukończył w 1956 roku. Debiutował w roku 1962 obrazem "Dom bez okien".

Później zajął się tematyką dziecięco-młodzieżową. Trzy lata po fabularnym debiucie wyreżyserował "Wyspę złoczyńców" (1965) o przygodach Pana Samochodzika, na podstawie książki Zbigniewa Nienackiego. Główną rolę w filmie zagrał Jan Machulski.

W 1969 roku, na podstawie scenariusza Adama Bahdaja, Jędryka nakręcił film fabularny dla młodej widowni "Paragon gola!" oraz opowiadający o przygodach młodego piłkarza serial "Do przerwy 0:1". Rok później, na podstawie powieści Bahdaja, powstał kolejny popularny serial, "Wakacje z duchami", w którym grał m.in. Henryk Gołębiewski.

Następne wspólne przedsięwzięcia duetu Jędryka-Bahdaj to: serial, a także opowiadający o tych samych bohaterach film fabularny pt. "Podróż za jeden uśmiech" (1971-1972) z Henrykiem Gołębiewskim i Filipem Łobodzińskim w rolach głównych oraz serial "Stawiam na Tolka Banana" (1973).

Jędryka nakręcił też m.in. "Szaleństwo Majki Skowron", adaptację powieści dla młodzieży Aleksandra Minkowskiego, o konflikcie pokoleniowym między rodzicami a dziećmi oraz "Koniec wakacji" z 1974 roku.

Laureat wielu nagród

Reżyser jest laureatem m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości, Nagrody "Poznańskie Koziołki", Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Otrzymał także wiele odznaczeń, w tym Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. W 2013 roku został wyróżniony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia.  

TOK FM PREMIUM