Chcą jeść banany przed muzeum. Protest po usunięciu dzieł z Narodowego

Kilka tysięcy osób chce protestować po usunięciu dzieł znanych artystek z Muzeum Narodowego. Planują... jeść banany przed gmachem muzeum.

Warszawska "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Powód? Jak mówił "Wyborczej" nowy dyrektor MNW, prof. Jerzy Miziołek, po prostu zareagował na krytykę. Na przykład zdaniem pracownic ekspozycji niektóre prace "rozpraszały młodzież". Chodzi tu o dzieła Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. (kobieta tresuje aktorów w maskach Nietzsche oraz Rilkego) i Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z lat 70. (przedstawia kobietę jedzącą banana). Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury. – To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana – stwierdził w rozmowie ze „Stołeczną” prof. Jerzy Miziołek.

Protest w internecie

Internet błyskawicznie zareagował. Na portalach społecznościowych ludzie wstawiają sobie zdjęć jedząc banany, w nawiązaniu do pracy Natlii LL. Na ten moment już ponad 5 tysięcy osób zadeklarowało się, że weźmie udział w akcji jedzenia bananów przed Muzeum Narodowym. - Gratulujemy Ministerstwu Kultury, które się domagało usunięcia tych gorszących, jak uważano, rzekomo prac. Gratulujemy powszechnego przypomnienia o tych pracach i ich istotności. Naprawdę udało się – mówiła w niedzielnym poranku TOK FM Karolina Głowacka.

W przesłanym portalowi Onet oświadczeniu resort kultury zapewnia, że "nie domagał się usunięcia żadnych dzieł z wystawy". Jednakże, wcześniej minister zwrócił się do dyrektora muzeum o wyjaśnienia w związku ze skargą na wystawę. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Jedzenie Bananów Przed Muzeum Narodowym. Protest po usunięciu dzieł
Zaloguj się
 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 2 razy 0

  Miziołek - profesor zdegenerowany.

 • systematyczna_kultura

  Oceniono 2 razy 0

  Komentatorze, to co przeżywasz jest niczym innym jak tak zwany szok estetyczny (polecam poznać definicje) często doznawany przy odbiorze sztuki współczesnej. Być może jest to wina złego podejścia osoby, która pierwszy raz pokazała Ci ten rodzaj sztuki a być może spowodowane jest to tym, że taka osoba po prostu nie istniała.Świadomy jestem tego, że ta sztuka nie jest dla każdego, natomiast uważam, że powinna ona być dostępna dla każdego ze względu na jej wartość (nie chodzi tu o wartość materialną).

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Wielka sztuka wielka, porazajacy ogrom i glebia artyzmu, warto na marginesie w tych niezwyklych okolicznosciach przyrody i niepowtarzalnych do slawnego monoogu i kto za to placi? Pan Pani spoleczenstwo placi, 50 procentowymi kosztamii uzyskania przychodu PIT.

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy -1

  "SOLIDARNI Z MAŁPAMI " ? Ciekawe kto testuje stopien debilizmu wielbicieli tej "sztuki" ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX