Chcą jeść banany przed muzeum. Protest po usunięciu dzieł z Narodowego

Kilka tysięcy osób chce protestować po usunięciu dzieł znanych artystek z Muzeum Narodowego. Planują... jeść banany przed gmachem muzeum.
Zobacz wideo

Warszawska "Gazeta Wyborcza" napisała w sobotę, że z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Powód? Jak mówił "Wyborczej" nowy dyrektor MNW, prof. Jerzy Miziołek, po prostu zareagował na krytykę. Na przykład zdaniem pracownic ekspozycji niektóre prace "rozpraszały młodzież". Chodzi tu o dzieła Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. (kobieta tresuje aktorów w maskach Nietzsche oraz Rilkego) i Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z lat 70. (przedstawia kobietę jedzącą banana). Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury. – To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana – stwierdził w rozmowie ze „Stołeczną” prof. Jerzy Miziołek.

Protest w internecie

Internet błyskawicznie zareagował. Na portalach społecznościowych ludzie wstawiają sobie zdjęć jedząc banany, w nawiązaniu do pracy Natlii LL. Na ten moment już ponad 5 tysięcy osób zadeklarowało się, że weźmie udział w akcji jedzenia bananów przed Muzeum Narodowym. - Gratulujemy Ministerstwu Kultury, które się domagało usunięcia tych gorszących, jak uważano, rzekomo prac. Gratulujemy powszechnego przypomnienia o tych pracach i ich istotności. Naprawdę udało się – mówiła w niedzielnym poranku TOK FM Karolina Głowacka.

W przesłanym portalowi Onet oświadczeniu resort kultury zapewnia, że "nie domagał się usunięcia żadnych dzieł z wystawy". Jednakże, wcześniej minister zwrócił się do dyrektora muzeum o wyjaśnienia w związku ze skargą na wystawę. 

DOSTĘP PREMIUM