Russel Crowe nie do poznania w roli szefa FOX News. Recenzja "Na cały głos" HBO

Russela Crowe'a w roli Rogera Ailesa, twórcy FOX News, trudno rozpoznać. Otyły, łysiejący, siwy. Nawet błysk w oku inny niż ten, który pamiętamy z "Gladiatora".
Zobacz wideo

“The Loudest Voice”/”Na cały głos” to nowy serial HBO, który opowiada o człowieka, który miał ogromny wpływ na krajobraz medialny i społeczeństwo amerykańskie od końca lat 90’. Ailes ustami Crowe’a mówi “Fox News. To, co tworzymy, zmieni zasady gry”. A naszym zdaniem to będzie najgłośniejszy serial tego lata. 

Jest to serialowa adaptacja bestselleru Gabriela Shermana “The Loudest Voice in the room. Bombastic Roger Ailes built Fox News and divided the country”. I to właśnie Sherman we współpracy z Tomem McCarthym laureatem Oscara za “Spotlight” przygotowali scenariusz do tego serialu. Produkcja telewizji Showtime będzie dostępna od 1 lipca na HBO GO.

Kim był Roger Ailes?

“Naszą misją jest powiedzieć zapomnianym Amerykanom, że ich głos słyszy reszta kraju. Odzyskamy prawdziwą Amerykę. I zostaniemy najgłośniejszym ich głosem” - słyszymy z ust Russela Crowe’a w pierwszym z siedmiu odcinku serialu. To Roger Ailesa przemawiał tak do swoich współpracowników w 1996 roku, kiedy powstała stacja FOX News. Rupert Murdoch zdecydował, że to właśnie Ailes jest tą osobą, która powinna kierować jego telewizją informacyjną. A Roger miał pomysł: dać głos tej części społeczeństwa, która nie odnajdują się w świecie “liberalno-lewicowych mediów”.

Polub "Szkoda czasu na złe seriale" na Facebooku

Zmarły dwa lata temu Ailes był jedną z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego rynku medialnego. Uchodził za nieformalnego przywódcę amerykańskich republikanów. Russell Crowe pokazuje nam człowieka, który jest brutalny, przemocowy i zawzięty. Przerażający. Sam Crowe w wywiadzie dla “Vanity Fair” mówił: “Wszyscy powinniśmy zobaczyć, jak to się stało, że ktoś taki jak Roger Ailes zdobył to stanowisko. I sprawić, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło”.

Ailes był konsultantem medialnym m.in. Richarda Nixona, Ronalda Reagana czy George’a Busha seniora. Po odejściu w atmosferze skandalu z Foxa doradzał Donaldowi Trumpowi. To jego pomysłem było nazywanie prezydenta Obamy “Barackiem Husseinem Obamą”. “Nie wiem, jak to jest w Anglii czy Australii, może im wystarczają gazety. Ale my jesteśmy w Ameryce. Tu telewizja jest królową” - mówi Ailes i udowadnia to z każdą minutą serialu.

Podkreśla, że ludzie chcą czuć się poinformowani, a nie być poinformowani. Telewizja Fox? Demokrata i Republikanin w studiu się pocą, ale tylko Demokrata dostaje puder. Ailes każe prezenterce się przebrać, bo założyła spodnie. A przecież wiadomo, że wszyscy “uwielbiamy podziwiać kobiece nogi”.

Każdy odcinek dotyczy historycznych wydarzeń

Siedmioodcinkowy serial nie ma narracji linearnej. Każdy odcinek opowiada o jednym ważnym wydarzeniu czy okresie działalności Ailesa czy Fox News jak np. 1996 rok i start stacji, zamach z 11 września, wybór Baracka Obamy na prezydenta USA w 2008. Czy 2012, kiedy to czołowa gwiazda Foxa Gretchen Carlson (w tej roli świetna Naomi Watts) oskarża Ailesa o molestowanie seksualne i doprowadza do jego upadku.

Poza Watts w serialu możemy podziwiać całą plejadę gwiazd: Sienna Miller (Przekładaniec) jako żona Ailesa - Elizabeth, nominowany do Emmy i Oscara Seth MacFarlane (Family Guy) jako były szef PR stacji Fox News - Brian Lewis, nominowany do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych Simon McBurney (Teoria wszystkiego) jako szef koncernu News Corp - Rupert Murdoch, Annabelle Wallis (Peaky Blinders) jako Laurie Luhn, która planowała wywiady na antenie Fox News and Aleksa Palladino (Boardwalk Empire) jako wieloletnia asystentka Ailesa - Judy Laterza. 

Dlaczego warto? Bo to serial o tym, jaką władzę mają media. I co się dzieje, gdy ta władza trafi w niepowołane ręce. W kraju, w którym telewizją publiczną kieruje Jacek Kurski serial “The Loudest Voice”/”Na cały głos” to pozycja obowiązkowa. Uświadamiający i przerażający serial dla każdego obywatela i obywatelki. Do tego świetnie zrobiony, interesujący z najlepszymi aktorami. Majstersztyk.

TOK FM PREMIUM