Masza Alochina z Pussy Riot: W Rosji żyjemy bez niezależnych sądów. Wy też tak chcecie żyć?

Pussy Riot przyjechały do Polski wystąpić na festiwalu Solidarity of Arts. - Bunt może mieć różne formy. Dlatego przyjazd tutaj, do Gdańska, do ECS, był bardzo ważny. Dla mnie solidarność to jedno z najważniejszych pojęć - mówiła w TOK FM Masza Alochina.
Zobacz wideo

Grupa Pussy Riot jest w tym roku jedną z gwiazd trwającego właśnie festiwalu Solidarity of Arts. Aktywistki przyjechały ze spektaklem “Riot Days” łączącym teatr, koncert oraz performens. Przedsięwzięcie bazuje na książce autorstwa jednej z członkiń Pussy Riot, Maszy Alochinej.

O Pussy Riot zrobiło się głośno na całym świecie po tym, jak dwie członkinie zespołu zostały skazane na 2 lata kolonii karnej za protest w Soborze Chrystusa Zbawiciela, największej rosyjskiej świątyni prawosławnej. Aktywistki sprzeciwiały się upolitycznieniu Cerkwii. 

Jak mówiła w TOK FM Masza Alochina, nie żałuje ona tamtej decyzji. - Zrobiłybyśmy to jeszcze raz, tylko lepiej. Bo wtedy udało się zaśpiewać tylko pierwszą część - dodała. 

Aktywistka podkreślała, że cieszy się z udziału w tegorocznej edycji festiwalu. - Bunt może mieć różne formy. Dlatego przyjazd tutaj, do Gdańska, do ECS, był bardzo ważny. Dla mnie solidarność to jedno z najważniejszych pojęć - wyznała. 

Obecnie Pussy Riot angażują się w protesty w Moskwie, podczas których dziesiątki tysięcy obywateli sprzeciwiają się niedopuszczeniu niezależnych kandydatów do zaplanowanych na 8 września wyborów do moskiewskiej Dumy.

-  Przez kilka dni pod rząd aresztuje się po tysiąc osób, kilkaset osób odnosi obrażenia, jest pobitych, widzimy złamane żebra, nosy, dantejskie sceny. Władza założyła zbiorową sprawę karną przeciwko rozruchom. A to pokojowe protesty, a nie rozruchy jak twierdzi policja. Mnie samą zatrzymali i aresztowali, kiedy siedziałam spokojnie na bulwarze - relacjonuje Masza Alochina. I jak dodała, powodów do protestów jest znacznie więcej.

- Nasi emeryci funkcjonują w bardzo złych warunkach, w połowie kraju nie funkcjonują szpitale onkologiczne dla dzieci, rośnie liczba więźniów politycznych. Piąty rok obserwujemy wojnę na Ukrainie, to bratobójcza wojna, której skutki będą widzieć kolejne pokolenia - wymieniała. - Przyjechałyśmy pokazać, że skoro bunt jest możliwy w Rosji, to możliwy jest także w Polsce - przekonywała.

Chcecie żyć jak w Rosji?

Masza Alochina podkreślała też, jak ważne jest uczestnictwo obywateli w wyborach 

- W Polsce nacjonaliści, którzy są teraz u władzy, chcą zniszczyć niezależny sąd. W Rosji nie funkcjonuje demokracja, niezależne sądy. Żyjemy jak w ZSRR. Czy wy też chcecie tak żyć - pytała.

 

Pussy Riot jedną ze swoich najnowszych piosenek poświęciły katastrofie klimatycznej i niszczeniu przyrody w Rosji. Więcej na ten temat w podcaście:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (34)
Masza Alochina z Pussy Riot: W Rosji żyjemy bez niezależnych sądów. Wy też tak chcecie żyć?
Zaloguj się
 • mariuszzzzz

  Oceniono 6 razy 4

  W Polsce nie rządzą nacjonaliści można się zgadzać bądź nie z teraźniejszą polityką ale jeżeli PiS to nacjonaliści to Po też taką partią jest . PiS jest jaki jest ale określenia skrajna prawica czy nacjonaliści to w ustach tych ludzi brakuje jeszcze słowa faszyści do czego jest bardzo blisko . Dla mnie już bardziej te panie są skrajne w poglądach . Nie lubię obłędu u nikogo niestety ten świat już chyba oszalał dziś na czasie jest już tylko lansowanie się w obłędzie fałszywej poprawności politycznej nie licząc się z nikim pod otoczką fałszywej pseudo mądrości.

 • krawat23

  Oceniono 3 razy 3

  Redakcjo, nie osmieszajcie sie! Jestem ateistą, ale takie wygłupy w cerkwi oburzaja mnie. Te panienki znalazły sposób na zarabianie i to wszystko. Żadenej tutaj idei i troski o sprawiedliwośc i demokracje.

 • 14ar14

  Oceniono 3 razy 3

  To ta dama która w ramach protestu będąc w zaawansowanej ciąży pieprzyła się z kilkoma facetami naraz?
  Filmy są nadal w necie, anal, oral, co tam jeszcze.
  W Polsce też przewiduje taki protest?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Nie mamy wolnych sadow i zyjemy, czyli kolejny niesmaczny wystep trupy cor koryntu.

 • jurii.sachar

  Oceniono 10 razy 2

  czerwona zaraza połączy się z tęczową zarazą ??? I razem będą zmieniać nasze polskie sądy....

 • jurii.sachar

  Oceniono 14 razy 2

  no to GW, jakiemuś radiu tok fm (co to za radio?) marzy się powrót komuny... Przyjeżdżali z Moskwy i dyktowali nam co mamy robić.... Na szczęście to tylko tej gazecie i temu radiu się to marzy...a to grupka sfrustrowanych oszołomów...

 • tomaselli

  Oceniono 14 razy 2

  Lecz sie smarkulo ! Mam nadzieje, ze pojedziesz z siekierka na Syberie.

 • oloros11

  Oceniono 11 razy 1

  alez oczywiście ze chcą - poparcie dla pisu jest niezmiennie wysokie - później szyscy będą plakac - jak mogliśmy do tego dopuscic - ale będzie za pozno

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX