Ministerstwo Kultury zamyka studio TOR. Informację podał Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi w rozmowie z Onetem poinformował, że studio filmowe TOR, którym kieruje, za miesiąc zostanie decyzją ministerstwa kultury zamknięte. W jego miejsce ma powstać nowy ośrodek produkcji filmowej, o czym ministerstwo informowało już od dłuższego czasu.
Zobacz wideo

Oprócz studia TOR działalność zakończą też Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe KADR, Studia Filmowe ZEBRA i Studio Miniatur Filmowych i Studia Filmowego KRONIKA.

Ministerstwo ma w planach stworzenie nowego, większego studia. Przekonuje, że dzięki niemu powstanie więcej koprodukcji, a obecnie rozproszone studia filmowe nie są w stanie konkurować na światowym rynku.

Z taką opinią nie zgadza się Zanussi. - Zespół TOR  miał chyba największą liczbę koprodukcji w świecie i ja coś wiem o koprodukcjach. Natomiast w tym tekście (zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa) są buńczuczne zapowiedzi, które wyglądają mi na zupełnie nieprofesjonalne. Kto słyszał o tych wielkich produkcjach, które u nas będą szukać wsparcia? Trzeba trochę wiedzieć o rynku, jak to jest, kto do kogo przyjeżdża, dlaczego Amerykanie wycofali się obcych rynków poza brytyjskim. Nie można liczyć na to, że jak w Polsce będzie trochę większa wytwórnia, to ktoś przyjedzie. Nie przyjedzie – mówił w TOK FM w styczniu tego roku.

TOR odpowiada za filmy takie jak: "Rejs", "Barwy ochronne", "Amator" (1979), "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Ucieczka z kina Wolność” i trylogię "Trzy kolory".

TOK FM PREMIUM