"Solid Gold" Jacka Bromskiego wraca na gdyński festiwal. "TVP rozwiązała umowę"

"Solid Gold", najnowszy film Jacka Bromskiego, walczyć będzie jednak o Złote Lwy festiwalu w Gdyni. Jak informuje Onet, powrót do konkursu festiwalowego jest możliwy, bo TVP, która była współproducentem filmu, rozwiązała umowę.
Zobacz wideo

"Solid Gold" Jacka Bromskiego - w miniony wtorek (17 września) został wycofany z konkursu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jak mówił reżyser, decyzja została podjęta na wniosek koproducenta filmu - czyli Telewizji Polskiej. "Rozumiem, że skoro nie wyraziłem zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami, TVP SA wywarło nacisk na producenta filmu [Akson Studio - red.], aby wycofać 'Solid Gold' ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych" - napisał w oświadczeniu reżyser.

Teraz, jak poinformował Bromski w rozmowie z portalem Onet, film może walczyć o festiwalowe nagrody. Powrót do konkursu jest możliwy, bo  TVP, która była współproducentem "Solid Gold" rozwiązała umowę. Przedstawiciele gdyńskiego festiwalu nie komentują na razie tych doniesień.

"Solid Gold" to film inspirowany afera Amber Gold. Obraz Jacka Bromskiego opowiada o policjantach prowadzących śledztwo w sprawie biznesowo-politycznych powiązań na Pomorzu i rozpracowujących grupę zajmującą się budowaniem piramidy finansowej. Fabuła przypomina aferę Amber Gold, choć - jak wielokrotnie podkreślał reżyser - nie jest to film dokumentalny. Jak informowała "Gazeta Wyborcza" - Telewizja Polska miała nalegać, aby premiera filmu odbyła się przed wyborami parlamentarnymi. Odpowiednio zmontowane spoty i reklamy miały bowiem uderzać w opozycję, której PiS zarzuca związki z Amber Gold. Datę premiery początkowo przesunięto z lipca na 11 października. Ostatecznie, na wniosek m.in. ekipy filmowej, zdecydowano o przesunięciu premiery na 18 października.

Po wybuchu afery z "Solid Gold" w roli głównej, telewizja publiczna opublikowała specjalne oświadczenie. 

Jak poinformowała wcześniej TVP, film "Solid Gold" został wycofany z udziału w Festiwalu w Gdyni przez producenta filmu Akson Studio, ponieważ nie został on jeszcze ukończony i odebrany przez TVP, która jest jego koproducentem.

DOSTĘP PREMIUM