"Noblistka nie dowierzała". Tak Olga Tokarczuk zareagowała na Nagrodę Nobla

Olgi Tokarczuk nie ma w Polsce. Promuje w Niemczech "Księgi Jakubowe". Jak pisarka zareagowała na informację o przyznaniu Nagrody Nobla? - Nie dowierzała - relacjonuje Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk skomentowała decyzję Szwedzkiej Akademii na Facebooku. "Radość i wzruszenie odebrały mi mowę" - przyznała pisarka. 

Olga Tokarczuk jest w Niemczech, gdzie premierę mają właśnie "Księgi Jakubowe". 

Tuż po ogłoszeniu decyzji z pisarką rozmawiali przedstawiciele Wydawnictwa Literackiego. - Noblistka jeszcze nie dowierzała, to było zaledwie kilka sekund po pierwszej informacji. Ogromna radość - tak rozmowę relacjonował w TOK FM Marcin Baniak, szef działu promocji Wydawnictwa Literackiego, które od lat wydaje książki Olgi Tokarczuk. Jak przyznał, "na Długiej 1 panuje ogromna radość". To właśnie przy ul. Długiej 1 w Krakowie siedzibę ma WL. - Jesteśmy przeszczęśliwi! - podkreślił. Ale zapewnił też, że podjęto decyzje o dodrukach książek Olgi Tokarczuk, by nie zabrakło ich na księgarskich półkach. 

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla. 10 grudnia odbierze prestiżowe wyróżnienie

Olga Tokarczuk w rozmowie ze szwedzką gazetą "Dagens Nyheter" potwierdziła, że przyjedzie do Sztokholmu odebrać literacką Nagrodę Nobla. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

- Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nagrodę Nobla. Muszę tylko znaleźć czas na napisanie odczytu - powiedziała Olga Tokarczuk.  Pisarka wyraziła nadzieję, że przyznanie jej literackiego Nobla "nie wpłynie na nią, ale jej pomoże". - Jakoś sobie z tym poradzę - stwierdziła.

Tokarczuk przyznaną jej Nagrodę Nobla określiła jako "dużą zmianę w życiu". - Mam nadzieję nie podzielić losu Wisławy Szymborskiej, która dzieliła życie na przed i po nagrodzie i uważała, że Nobel jest pewnego rodzaju katastrofą - podkreśliła w rozmowie ze szwedzką gazetą.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro). Laureaci otrzymują także z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa noblowski złoty metal oraz dyplom. Punktem kulminacyjnym uroczystości jest bankiet w ratuszu w Sztokholmie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. "Nie dowierzała"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Ah i jeszcze po noblu dla Boba Dylana.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Nie dziwie sie jej ze nie dowierzala.Choc littracki nobel siegnal bruku po nagrodach dla Jelinekj i tej poetki z Polski, przepraszam nie pamietam naziwska.

 • orghal

  0

  ciekawe ile pislam jej tez doliczy podatku z tego tytulu buahahahahahah

 • orghal

  0

  A co ona pisze? eee tam waldka z pierścionkiem nie napisała to do bami, w styczniu każdy zapomni nazwisko. Prosty test powiedzcie bez sprawdzania googli kto dostal na 2 i 3 rozdanie przed nia? ot caly nobel! wazne ze sie naje, poimprezuje, pozna kr(o)la i zapas gotówki na pazernych w polsce dostanie. Trzumaj kobito trzymaj, teraz moze doplaty od spoleczenstwa dla pislamu dojda bedzie z czego "doplacac" ha ha ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX