Olga Tokarczuk: Ojciec wychowywał mnie, stawiając za wzór Marię Curie-Skłodowską

- To było zachęcanie mnie, jako dziewczynki, do tego, żeby przekraczać bariery i marzenia dziewczyńskie i tylko przeć do przodu. Myślę, że dzisiaj też jest tak w Polsce i na świecie, że Maria Curie-Skłodowska jest wzorem dla wielu dziewczynek - mówiła podczas spotkania z polskimi czytelnikami Olga Tokarczuk.
Zobacz wideo

We Wrocławiu odbyło się spotkanie z Olgą Takarczuk. Pierwsze w Polsce po przyznaniu pisarce Nagrody Nobla. Autorka opowiadała m.in. o momencie, kiedy dowiedziała się, że jej twórczość została wyróżniona przez Szwedzką Akademię. - Musieliśmy zatrzymać się na parkingu, oszołomieni zupełnie skakaliśmy do góry i ściskaliśmy się. A potem ruszyliśmy dalej, do miejsca przeznaczenia, gdzie miałam spotkanie autorskie. Oczywiście mój telefon prawie wybuchł, ponieważ przez jakąś godzinę było tylko słychać nadchodzące informacje, buczał po prostu cały czas, po czym się wyładował - wspominała noblistka, podkreślając, że nigdy nie sądziła, że może otrzymać takie wyróżnienie. 

Olga Tokarczuk: Rzeczywistość, w której żyję jest czymś, co domaga się nieustannej interpretacji

Spotkanie zgromadziło tłumy czytelników. Nie zabrakło braw, gratulacji i oczywiście rozmów o literaturze. 
- Wybrałam taki rodzaj komunikacji z ludźmi, który jest niezwykle głęboki, skomplikowany, wyrafinowany i trafia nie tylko do ucha i intelektu i tej części rozumu naszego, ale trafia też gdzieś do serca, do intuicji i do przeczuć. W tym sensie literatura jest potężniejsza - mówiła Tokarczuk.

Podkreśliła także, że literatura pokazuje, iż nic nie jest jednoznaczne. - Właściwie to jest ten powód, dla którego zaczęłam pisać. Kiedy miałam 15 czy 16 lat przeczytałam Freuda i dostałam jakiegoś absolutnego objawienia. Zdałam sobie wtedy sprawę, z tej lektury Freuda, że rzeczywistość, w której żyję, nie jest mi czymś danym i opisanym od początku do końca, tylko że to jest coś, co domaga się nieustannej interpretacji - wspominała. 

Jej zdaniem "chyba tylko literatura jest w stanie podołać temu trudnemu zadaniu jakby kontaktowania nas, a jednocześnie zachowania wielu punktów widzenia i wielu perspektyw". Pisarka przyznała także jaką literaturę ceni najbardziej. - Bardzo lubię w taki subtelny sposób prowokować czytelnika, ponieważ sama lubię być prowokowana przez pisarzy, kiedy jestem czytelniczką. Lubię literaturę, która mnie tak dźgnie, ugryzie, która mnie trochę postawi w sytuacji dyskomfortu i muszę się z tym zmierzyć.

Olga Tokarczuk: Ojciec stawiał mi za wzór Marię Curie-Skłodowską

Pisarka podkreśliła, że będzie robiła wszystko, by pozostać przy pisaniu i "nie wdawać się w takie proste komunikaty". - One zresztą, jak wiem, najczęściej są albo kompletnie niezrozumiane, albo źle zrozumiane, na opak. Tak, jak kiedyś podobno ktoś Miłoszowi powiedział: Czesiu, ty nie mów. Ty pisz - przytoczyła.

Wspominała także, kto był dla niej w młodości wzorem do naśladowanie. - Mój ojciec wychowywał mnie, stawiając za wzór Marię Curie-Skłodowską. To było absolutnie zachęcanie mnie, jako dziewczynki, do tego, żeby w ogóle przekraczać jakieś takie bariery dziewczyńskie i marzenia dziewczyńskie, tylko przeć do przodu. W związku z tym ja myślę, że to dzisiaj też jest tak w Polsce i w ogóle na świecie, że Maria Curie-Skłodowska jest wzorem dla wielu dziewczynek - mówiła. 

Nie zabrakło także dyskusji o duchowości człowieka. Zdaniem Olgi Tokarczuk ma ona większy sens dzisiaj, niż miała jeszcze 20 lat temu. - Żyjemy w takim świecie kompletnego rozmycia, chaosu, właściwie nie wiadomo, czego się czepić. Te stare formy, do których się przyzwyczailiśmy, które budowały nam świat, one dzisiaj się już kompletnie rozmyły - podsumowała. 

Spotkanie zorganizowano we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki. Autorkę oficjalnie przywitał na nim prezydent miasta Jacek Sutryk, który wręczył jej klucz do bram Wrocławia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Olga Tokarczuk: Ojciec wychowywał mnie, stawiając za wzór Marię Curie-Skłodowską
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 18 razy 12

  PiSiory mają zagwozdkę z Tokarczuk i Wałęsą jak komuchy z Wałęsą i Miłoszem. Nie dorośli do nich, nie rozumieją. Ale mają o nich dużo bzdur do powiedzenia

 • bokaj

  Oceniono 15 razy 9

  Myślę, że Tokarczuk jest na zawsze skazana na szczucie pissowskiego suwerena.
  Tworzy literaturę nietradycyjną, pokazującą, że świat ma różne ukryte sensy, dość odległe od bogoojczyźnianych.
  Ich umysły tego po prostu nie ogarniają.
  Myślenie, że np. pleban może nie być święty, a Polak zaprzyjaźnić się z Niemcem czy Ukraińcem - to jest dla Wolaków nie do przyjęcia, to przekracza możliwości stworzeń istniejących dla nich w przyrodzie...

 • jael53

  Oceniono 19 razy 9

  Mam nadzieję, że Olga Tokarczuk nie odmieni znacząco obyczajów i da się spotkać nie tylko we Wrocławiu, ale - dajmy na to - również w Krakowie. Jest to Pani o niepospolitym uroku - i słowem mówionym umie oczarować nie gorzej, niż pisanym.

 • ferrment

  Oceniono 14 razy 8

  Niczego jej autorstwa nie czytałem, ale sądząc po rzygnięcuach niedopieszczonych prawiczków, które skapnęły y na formu, kobieta ma najwyraźniej coś sensownego do powiedzenia. Co polecacie na początek? Może tę książkę na podstawie której powstał "Pokot"?

 • cezar85

  Oceniono 12 razy 6

  Jarka natomiast rodzice wychowali w duchu, o której byś się nie obudził.... nie zabijaj brata

 • dr.krisk

  Oceniono 13 razy 5

  Jak czytam nienawistne posty rozmaitych szczuropolaków (M. Wańkowicz) to myślę sobie że "Polacy to naród wspaniały ale ludzie ku..." (J. Piłsudski). Źle to rokuje na przyszłość. Z takim bagażem głupoty nigdzie dalej niż nasze zatęchłe zadupie nie dojedziemy.....

 • irenevonbrick

  Oceniono 4 razy 4

  Co pani jadła jak była pani ,małą dziewczynką,co jedli pani rodzice i dziadkowie?.Bo chce pani zmusić nas jak dyktator kmac jeść trawę,liście,szczaw,mirabelki no i może torf.

 • Anna Skowron

  Oceniono 4 razy 2

  No nie wiem ,czy Pani Olga jest analfabetką ,mimo takich osiągnięć pisarskich , czy pisarz tego artykulu .jeżeli Ona powiedziała ..Marię Curie - Skołodowaską ,to ....nic juz nie da się dodać .
  Mam nadzieję ,że jednak wspaniały dziennikarz jest mnic nie warty .,bo
  naturalnie
  Marię Skołodowską ,- Curie ..!!!!!!!!!
  Curii ,to przecież nazwisko 'po mężu'. I to jest bbbbbb ważne !!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX