Min. Gliński mianował nowego dyrektora warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Bez konkursu. "To jest skandaliczne"

Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bez konkursu powołał nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. - To jest skandaliczne, instytucje publiczne to nie własność jednego czy drugiego ministra - komentował w TOK FM dr Piotr Rypson.
Zobacz wideo

W piśmie skierowanym do Rady Programowej placówki Piotr Gliński poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie przedłuża kadencji obecnej dyrektor Małgorzaty Ludwisiak. Minister podkreślił też, że podjął decyzję o mianowaniu nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej bez konkursu. Zostanie nim Piotr Bernatowicz - obecny prezes zarządu Polskiego Radia w Poznaniu.

- Moim zdaniem to skandaliczne, że nominacje odbywają się w taki sposób. To powinno się odbywać według cywilizowanych reguł. Instytucje kultury to nie jest własność jednego czy drugiego ministra - komentował na gorąco w TOK FM dr Piotr Rypson, historyk sztuki oraz kurator, który do niedawna był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Ze stanowiska odwołał go w 2018 roku min. Piotr Gliński. 

Zmiany w Krakowie, a Stola nadal czeka

W ubiegłym tygodniu ministerstwo powołało nowych dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszą placówką ma kierować Andrzej Betlej a drugą dr. hab. Andrzej Szczerski. Ich pięcioletnie kadencje rozpoczną się 3 stycznia 2020 r.

Minister Gliński nadal podjął decyzji w sprawie prof. Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Choć prof. Stola już kilka miesięcy wygrał konkurs na to stanowisko. Szef resortu kultury zarzuca historykowi upolitycznienie instytucji. Prof. Stola zdecydowanie odrzuca zarzut stawiany przez Piotra Glińskiego. - Nie widziałem najmniejszego dowodu. A ze swojej strony mogę powiedzieć: te oskarżenia są fałszywe - stwierdził w rozmowie z reporterem TOK FM, Krzysztofem Horwatem

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (182)
Gliński wymienił dyrektora CSW. Bez konkursu. "To jest skandaliczne"
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 38 razy 34

  Towarzysz minister Gliński jest żałosnym, sfrustrowanym małym człowieczkiem z którym żaden z istotnych dla kultury twórców nie chce mieć do czynienia. Poważania wśród spadkobierców kultury folwarcznej też nie zyskał. Istnieje społecznie tylko dzięki Kaczyńskiemu. Kiedy Kaczyński przestanie realizować to wsparcie Gliński będzie nikim!!!

 • emer04

  Oceniono 30 razy 28

  Minister Gliński mianuje dobrych, zasłużonych towarzyszy na eksponowane stanowiska. Dobra zmiana tak po prostu działa. Stadnina koni w Janowie Teatr Polski we Wrocławiu i można tak jeszcze długo, niestety.

 • bihepi

  Oceniono 24 razy 22

  Nie powinniśmy być zdziwieni.
  Już dawno karzeł nas ostrzegał:
  "Wprowadzimy w Polsce PRAWDZIWĄ demokrację. Polska na to zasługuje...."

 • kater-11

  Oceniono 24 razy 20

  Następny rządowy matoł , choć ten jest matołem od zawsze.

 • acototak

  Oceniono 23 razy 19

  Przypomina się dowcip z poprzedniego PRL. Tu zaktualizowana wersja:
  - Czym się różni demokracja od demokracji pisowskiej?
  - Tym czym krzesło od krzesła elektrycznego.

 • biesczad1

  Oceniono 18 razy 18

  Mój bracie, idioto, czego oni od ciebie żądają: w bolszewiźmie, konkursy???

 • acototak

  Oceniono 18 razy 18

  Ten Gliński to musi być strasznie zakompleksiony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX