Min. Gliński mianował nowego dyrektora warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Bez konkursu. "To jest skandaliczne"

Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bez konkursu powołał nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. - To jest skandaliczne, instytucje publiczne to nie własność jednego czy drugiego ministra - komentował w TOK FM dr Piotr Rypson.
Zobacz wideo

W piśmie skierowanym do Rady Programowej placówki Piotr Gliński poinformował, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie przedłuża kadencji obecnej dyrektor Małgorzaty Ludwisiak. Minister podkreślił też, że podjął decyzję o mianowaniu nowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej bez konkursu. Zostanie nim Piotr Bernatowicz - obecny prezes zarządu Polskiego Radia w Poznaniu.

- Moim zdaniem to skandaliczne, że nominacje odbywają się w taki sposób. To powinno się odbywać według cywilizowanych reguł. Instytucje kultury to nie jest własność jednego czy drugiego ministra - komentował na gorąco w TOK FM dr Piotr Rypson, historyk sztuki oraz kurator, który do niedawna był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Ze stanowiska odwołał go w 2018 roku min. Piotr Gliński. 

Zmiany w Krakowie, a Stola nadal czeka

W ubiegłym tygodniu ministerstwo powołało nowych dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie. Pierwszą placówką ma kierować Andrzej Betlej a drugą dr. hab. Andrzej Szczerski. Ich pięcioletnie kadencje rozpoczną się 3 stycznia 2020 r.

Minister Gliński nadal podjął decyzji w sprawie prof. Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Choć prof. Stola już kilka miesięcy wygrał konkurs na to stanowisko. Szef resortu kultury zarzuca historykowi upolitycznienie instytucji. Prof. Stola zdecydowanie odrzuca zarzut stawiany przez Piotra Glińskiego. - Nie widziałem najmniejszego dowodu. A ze swojej strony mogę powiedzieć: te oskarżenia są fałszywe - stwierdził w rozmowie z reporterem TOK FM, Krzysztofem Horwatem

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM