Straszne podcasty. Co czytać i oglądać, żeby bać się w halloweenową noc

Zamiast wychodzić na halloweenową imprezę, wolisz zostać w domu? Polecamy podcasty o książkach, filmach i serialach, po które warto sięgnąć, żeby poczuć dreszcz grozy.
Zobacz wideo

Za niekwestionowanego mistrza horroru uchodzi od lat Stephen King.  Wzbudza u swoich czytelników przekonanie, że historie przez niego opisane mogą wydarzyć się naprawdę. Do tego nie bał się poruszać drażliwych społecznie tematów. O jego fenomenie Tomasz Stawiszyński rozmawia z Jakubem Demiańczukiem.

A w jakiej formie jest ostatnio legendarny twórca? Żeby się przekonać, można sięgnąć np. po "Outsidera". Luczadorzy, luczadorki, okrutna zbrodnia na jedenastoletnim chłopcu, badania DNA. O książce Stephena Kinga "Outsider" rozmawiają Paulina Braiter-Ziemkiewicz, Paweł Ziemkiewicz, Jakub Demiańczuk i Wojciech Orliński.

Prozę Kinga chętnie adaptowali twórcy filmowi. Jednym z największych kinowych sukcesów jest ekranizacja powieści "To". Skąd taka popularność? Co nas tak fascynuje i przyciąga? Wizja bezforemnego, nieuchwytnego, nienazywalnego zła, które pokonać można tylko czystym sercem i wspólnotą przyjaźni? Czy właśnie dzisiaj szczególnie potrzebujemy pokrzepiającej opowieści, bo zagrożeń, które na nas czekają, nie potrafimy, ani właściwie nazwać, ani tym bardziej zrozumieć?

Jeżeli halloween, to zombie. Niedawno ruszył 10. sezon serialu "The Walking Dead", teraz na ekrany wchodzi sequel filmu Zombieland. Jak wiadomo, zombie wcale nie jest łatwo się pozbyć. Dla tych, którzy wymagają przypomnienia, dziś w podcaście "Popkultura wyrwana z kontekstu" krótka historia żywych trupów.

Halloween trudno też sobie wyobrazić bez czarownic. Okultyzm, kult szatana, zaklęcia i makabra. Podpowiadamy, które z seriali o czarownicach i magii warto obejrzeć.

Idealną propozycją na halloween wydaje się hit Netflixa - "Stranger things". Produkcja ma już trzy sezony i każdy był sukcesem. Serial łączy w sobie opowieść o potworach, dojrzewaniu i po brzegi wypchany jest odniesieniami do amerykańskiej popkultury lat 80. XX wieku.

Niestety, nie wszystkie produkcje grozy są w pełni udane...

Wampiry nigdy nie wychodzą z mody. Warto przypomnieć sobie najsłynniejszego z nich - hrabiego Draculę. Zwłaszcza w interpretacji Francisa Forda Coppoli, reżysera "Ojca chrzestnego", "Czasu apokalipsy" i "Rozmowy". Atutem produkcji z 1992 roku jest m.in. gwiazdorska obsada i muzyka Wojciecha Kilara.

Kolejny klasyk to "Egzorcysta" Williama Friedkina z 1973 roku. To jeden z najbardziej przerażających filmów w historii kina, który fascynuje do dziś.

Lubicie horrory o zamaskowanych, psychopatycznych mordercach? Jest ich mnóstwo, ale "Teksańska masakra piłą mechaniczną" to zdecydowanie jeden z najciekawszych filmów z tej półki.

A może coś z naszego podwórka? - To wszystko zaczęło się od myślenia o gatunku, nie mamy tradycji kina grozy, ten film to jest film, jaki sam chciałem zobaczyć - mówił w TOK FM Adrian Panek, reżyser "Wilkołaka". To pełen metafor film opowiadający historię dzieci, które uciekły z obozu koncentracyjnego.

DOSTĘP PREMIUM