"Nieplanowane", czyli historia nieprawdziwa? Antyaborcyjny film tyle zaangażowany, co kontrowersyjny

Środowiska pro-life przyjęły go entuzjastycznie, jego przeciwnicy określają go jako film propagandowy. "Nieplanowane" gości w polskich kinach od 1 listopada i może liczyć na dobry wynik frekwencyjny.
Zobacz wideo

"Nieplanowane" weszło do polskich kin w atmosferze gorącej dyskusji. Film opowiada historię Abby Johnson, byłej pracownicy kliniki aborcyjnej w USA, która stała się zagorzałą przeciwniczką aborcji. Obraz wyświetlano w USA latem, zarobił tam 19 milionów dolarów. Wygląda na to, że również w polskich kinach poradzi sobie dobrze. Portal boxoffice-bozg.pl szacuje, że film w pierwszy weekend wyświetlania zobaczyło 27 tysięcy widzów, co daje mu piąte miejsce w zestawieniu najpopularniejszych produkcji. 

Jak mówił portalowi pch24.pl Maciej Bodasiński, jeden z dystrybutorów filmu, data premiery filmu - 1 listopada - nie jest przypadkowa. - Chcieliśmy przypomnieć, że dzieci, które zostały zabite w wyniku aborcji, to też ludzie, a nie "zlepki komórek", że one też miały szanse żyć na ziemi. Chcemy przywołać pamięć o nich - tłumaczył.

Produkcję zachwalał na Twitterze m.in. minister Adam Andruszkiewicz. - Wróciłem z filmu #Nieplanowane - nie dziwię się, że całe światowe lewactwo wściekle wyje i opluwa ten film. Ukazuje jasno czym jest aborcja, jakie niesie za sobą skutki. Padają nazwiska sponsorów klinik aborcyjnych (np. G. Sorosa). Powiem krótko... Ten film trzeba zobaczyć!!! - napisał. 

Przeciwnicy filmu zarzucają mu, że opisuje temat w bardzo stronniczy sposób i prezentuje wiele nieprawdziwych informacji na temat aborcji. Inicjatywa "Aborcyjny dream team" zwraca uwagę m.in. na scenę, w której płód, oglądany na ekranie USG podczas zabiegu aborcji, stara się uniknąć lekarskich narzędzi, chociaż w rzeczywistości nie byłby zdolny do takich reakcji. 

- Niewątpliwie celem filmu jest przedstawienie lekarzy i lekarek pracujących w klinikach aborcyjnych jako osób jednoznacznie złych, pozbawionych empatii, które żartują z pacjentek, z bólu i oferują aborcję wszystkim osobom w ciąży. Efekt jest dosyć groteskowy. Kontekst amerykański jest jednak nieco inny. To właśnie w USA lekarze i lekarki wykonujący aborcje stają się celem gróźb, prześladowań czy nawet ataków z bronią - czytamy też na aborcyjnydreamteam.pl.

Co naprawdę kierowało Abby Johnson?

Kwestionowana jest też szczerość intencji samej Abby Johnson. Texas Observer, powołując się na wymianę mailową między Johnson i jej przyjaciółką, sugeruje, że kobieta dołączyła do organizacji pro life dla pieniędzy. Jak donoszą dziennikarze, miała wtedy problemy finansowe. 

Media cytują również facebookowy wpis Abby Johnson, w którym informuje o powodach swojego odejścia z kliniki aborcyjnej. Tłumaczy, że zrezygnowała z pracy, bo czuła się niedoceniania przez pracodawców i miała dość niesprawiedliwych - w jej odczuciu - ocen.

Nagroda z patronatem prezydenta

"Nieplanowane" na 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niepokalanów otrzymał nagrodę przyznawaną w kategorii "Film, który zmienia życie". Patronem nagrody jest prezydent Andrzej Duda.

Film został też objęty patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Gądeckiego. Jak udało nam się ustalić, wspólne wyjścia na seans filmu organizują parafie.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM