Fundacja Olgi Tokarczuk. Noblistka przeznaczyła na ten cel 350 tys. złotych

Wsparcie i promocja polskiej kultury i sztuki za granicą, promocja praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wspieranie działalności ekologicznej - to niektóre cele statutowe fundacji, którą zamierza powołać noblistka Olga Tokarczuk. Noblistka przekaże na rzecz fundacji 350 tys. zł.
Zobacz wideo

W poniedziałek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 poinformowała, że trwają pracę nad statutem Fundacji Olgi Tokarczuk. Noblistka zadeklarowała, że przekaże na rzecz fundacji 350 tys. zł. Poinformowała też, że powołała do rady fundacji reżyserkę Agnieszkę Holland oraz oraz dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury pisarza Ireneusza Grina.

Jednym z celów statutowych fundacji ma być wsparcie i promocja polskiej kultury i sztuki za granicą. Fundacja ma zajmować się też promocją praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wsparciem działalności ekologicznej. - Będzie zajmować się też przeciwdziałaniem dyskryminacji, prawami kobiet oraz wsparciem rozwoju regionu dolnośląskiego - powiedziała Tokarczuk.

Dodała, że fundacja będzie prowadzić działalność kulturalną i artystyczną, w tym m.in. organizować stypendia i rezydencje artystyczne. - Chcemy też zainicjować działalność ekologiczną obejmującą ochronę środowiska naturalnego (…). Chcemy szerzyć świadomość społeczną w zakresie ochrony środowiska oraz działać na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt - powiedziała pisarka.

Fundacja ma też działać na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracować w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi. - Chcemy też wspierać udział kobiet w życiu społecznym i kulturalnym, wpierać badania naukowe nad feminizmem, upowszechniać ochronę prawa człowieka, promować wolność słowa i swobodę wymiany myśli, przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na tożsamość, orientację seksualną i płeć - mówiła Tokarczuk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że miasto Wrocław na potrzeby fundacji przekaże willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów, która znajduje się przy ul. Krzyckiej. - Miasto odrestauruje willę, chcemy zrobić to jak najszybciej. Chcemy, by to miejsce służyło literaturze i przez to chcemy wypełnić wolę Tymoteusza Karpowicz - powiedział Sutryk.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

O nagrodzie dla Olgi Tokarczuk Szwedzka Akademia poinformowała 10 października. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak uzasadniała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", „"Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. 

Oficjalne wręczenie nagrody nastąpi 10 grudnia w Sztokholmie. Jak poinformowały władze Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wspólnie przeżywać to wydarzenie. Na Rynku zostanie ustawiony telebim, na którym pokazana zostanie transmisja z gali. 

Tymczasem jeden z krakowskich start-upów uruchomił online kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić ile czasu może zająć przeczytanie książek Olgi Tokarczuk.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM