Olga Tokarczuk już w Sztokholmie. W sobotę odczyt, a we wtorek ceremonia wręczenia nagrody Nobla

Przed Olgą Tokarczuk pracowite dni. W sobotę lauretka literackiego Nobla zaprezentuje swój odczyt. Z kolei we wtorek odbierze nagrodę.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk, jako laureatka literackiego Nobla za 2018 rok, bierze udział w Tygodniu Noblowskim w Sztokholmie. W sobotę zaprezentuje swój noblowski odczyt. Jak ujawniła Fundacja Noblowska, esej Olgi Tokarczuk zatytułowany jest "Czuły narrator". Tekst odczytany zostanie przez autorkę w języku polskim. Wystąpienie Noblistki będziemy transmitować w Radiu TOK FM oraz na tokfm.pl. Odczyt Tokarczuk ma się zacząć o 16.45. Punktualnie o godz. 17.30 ich teksty opublikują media na całym świecie, w tym Wyborcza.pl.

Kiedy Olga Tokarczuk odbierze nagrodę?

Z kolei 10 grudnia Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji złoty medal oraz dyplom. Ceremonia rozpocznie się o 16.30. To wydarzenie również będzie można obejrzeć na tokfm.pl, a wysłuchać w radiu TOK FM. Wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim Ratuszu królewski bankiet. Olga Tokarczuk ma wystąpić w dwóch sukniach. - Jedną, w której noblistka odbierze nagrodę, szyje Gosia Baczyńska. Drugą - na bankiet - przygotowuje Tomasz Ossoliński - donosi wyborcza.pl.

Jak poinformowano, w tym roku z powodu dużej liczby noblistów - w tym roku Nobla odbierze aż 14 osób - wydarzenia te będą wymagały wyjątkowej organizacji oraz logistyki. - Przy honorowym stole, przy którym zasiada rodzina królewska, nie zabraknie miejsca - zapewniła Annika Pontikis z Fundacji Noblowskiej.

Podczas Tygodnia Noblowskiego na cześć Olgi Tokarczuk oraz innych tegorocznych laureatów odbędzie się także koncert w filharmonii sztokholmskiej. Ponadto przewidziane są seminaria naukowe, a także spotkania z noblistami na uniwersytetach.

Nobel dla Tokarczuk

10 października Szwedzka Akademia poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM