Maja Komorowska o najważniejszych dla niej słowach: Moje ulubione to "staramy się"
Maja Komorowska opowiadała w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem w Cudownych latach w TOK FM m.in. o swoich ulubionych słowach. Jednym z nich jest "staram się".
- Kiedyś ktoś mnie spytał, jakie słowo lubię najbardziej. Moje ulubione to "staramy się". Różnie nam wychodzi, natomiast możemy się starać. To leży w naszych możliwościach - mówiła aktorka, wymieniając jeszcze "uważność" - słowo, które łączy się według niej z empatią - oraz "brak" - słowo, nad którym "trzeba się zastanawiać". - "Uważność" jest dla mnie jednym z najważniejszych słów. Żeby uważnie przypatrywać się ludziom, temu, co się dzieje - mówiła w rozmowie z Przemysławem Iwańczykiem. Według Komorowskiej jeśli uda nam się być uważnymi, wówczas możemy otworzyć się na różne osoby, które spotykamy w swoim życiu.
"Pomaganie to jest też pomoc sobie"
Dziennikarz pytał, czy aktorka zastanawiała się kiedyś, jak potoczyłyby się jej życie i kariera, gdyby myślała tylko o sobie, a nie o innych. Jak stwierdził - ma wrażenie - że Maja Komorowska o innych myśli cały czas. Bo aktorka wspiera m.in. budowę warszawskiego hospicjum onkologicznego, w stanie wojennym pomagała m.in. internowanym.
- To bardzo ciekawe pytanie i myślę, że życia by trzeba w gruncie rzeczy, żeby na nie odpowiedzieć i żeby zdać sobie sprawę, jak to jest naprawdę. Rzeczywiście mam bardzo mało czasu i ciągle mam zadania, po których się wspinam, dzięki którym trwam. (...) Jestem tu, gdzie jestem po prostu potrzebna. Jeśli człowiek chce być potrzebny, to też myśli o sobie. Bardzo często mamy poczucie, że może zrobimy jakiś dobry uczynek, ale ten dobry uczynek nie jest tylko związany z myślą o kimś, ale też chcielibyśmy o sobie dobrze pomyśleć. Pomaganie to jest też pomoc sobie - mówiła Maja Komorowska.
Zdaniem wybitnej aktorki, gdyby ktoś powiedział, że myśli tylko o innych ludziach, a nie o sobie, byłaby w tym pycha.
"Nie ma nic gorszego niż fanatyzm"
Przemysław Iwańczyk zastanawiał się także, czy aktor, jako osoba znana i rozpoznawalna - jest zobligowany do zajmowania stanowiska w istotnych sprawach publicznych. - Mam poczucie, że kiedy dzieją się rzeczy złe, to powinnam zabrać głos, nawet jeśli nie będzie się to podobać - przyznała Maja Komorowska, która - jak podkreślała - utrzymuje kontakty z osobami mającymi zupełnie odmienne od niej poglądy. Jako że aktorka nie chce rezygnować z tych znajomości, stara się nie rozmawiać na tematy, które mogą prowadzić do konfliktu. - Uważam, że trzeba dać ludziom prawo wyboru tego, co robią, co chcą robić. Ja się odzywam, bo inaczej chyba nie umiem - mówiła i podkreśliła, że "nie ma nic gorszego niż fanatyzm", zarówno religijny, jak i polityczny. - Każdy fanatyzm prowadzi do czegoś w moim pojęciu niebezpiecznego. Mamy to w sobie na pewno. Jak czegoś gorliwie chcemy, to bardzo łatwo jest się w tym zamknąć. A tu trzeba mieć oczy otwarte na to, co się dzieje wokół - wskazywała, dodając, że ludzie, którzy myślą inaczej chcą tak naprawdę dobrze. - Oni chcą dobrze, tylko inaczej to widzą. I to jest czasami bolesne. Trzeba spróbować słuchać i zrozumieć - mówiła.
Całej rozmowy posłuchasz też wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
"Bujaj się Andrzej, robimy swoje". "Przetłumaczył" komentarz Kaczyńskiego na "paradę absurdu" Dudy
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
Nowa "wrzutka wyborcza" PiS z emeryturami. Ekspertka odsłania kulisy. "W strachu przed strajkami"
- Jabłko za trzy biliony dolarów? W dodatku nadgryzione. Apple najbardziej wartościową spółką świata
- Nowy Jork utonął w gęstym dymie. Obrazki niczym z apokaliptycznego filmu
- Boże Ciało. Jaka będzie pogoda? Wyż Heinrich da się wielu Polakom we znaki
- "Andrzej Duda może odpowiadać przed Trybunałem Stanu". Pod pewnymi warunkami. Jakimi?
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP