Paszporty Polityki 2019. Bielenia Szczawińska, Słowik, Gęsicka, Orliński, Król, Ciślak z nagrodami

Literatura, film, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne, kultura cyfrowa - w tych kategoriach wręczono dziś Paszporty Polityki za rok 2019. Oto laureaci i wszyscy nominowani do prestiżowych nagród.

Nagrodę w kategorii FILM otrzymał Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w nominowanym do Oscara filmie "Boże Ciało". 27-letni aktor, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, został wyróżniony za "wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie". 

W kategorii TEATR nagroda przypadła Weronice Szczawińskiej, 39-letniej reżyserce, absolwentce warszawskiej Akademii Teatralnej. Szczawińska została uhonorowana Paszportem Polityki za "spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery".

W kategorii LITERATURA Paszport Polityki otrzymała Dominika Słowik. Pochodząca z Jaworzna autorka została wyróżniona za powieść "Zimowla" - "wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce - kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość".

W kategorii SZTUKI WIZUALNE nagrodę otrzymała Weronika Gęsicka. Pracująca z fotografią artystka została doceniona "za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci".

W kategorii MUZYKA POWAŻNA wyróżniony został Jakub Józef Orliński. 30-letni kontratenor, którego nowy album nosi tytuł "Facce d’amore", otrzymał Paszport Polityki "za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę -wobec muzyki".

W kategorii MUZYKA POPULARNA zwyciężył Błażej Król. Kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista został uhonorowany "za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy".

W kategorii KULTURA CYFROWA nagrodę otrzymał Dawid Ciślak (Polyslash). Pomysłodawca i główny twórca gry "We. The Revolution" Paszport Polityki otrzymał "za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo-wania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium - za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem".

Nagrodę specjalną KREATORA KULTURY odebrała zaś pisarka i laureatka Nagrody Nobla oraz Bookera, Olga Tokarczuk. Pisarka uhonorowana za "siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety".

Paszporty Polityki. Nominacje i nagrody w siedmiu kategoriach

Bartek Chaciński z "Tygodnika Polityka" tłumaczył w TOK FM, jak wyłaniani są nominowani. W każdej z siedmiu kategorii wskazuje ich dziesięcioro krytyków. - Każda z tych osób proponuje trzy osoby w kolejności od najważniejszej. Zliczamy duże i małe punkty. Bardzo się cieszymy, jak to trafia również w nasz ogląd, jaki mamy po całym roku w polskiej kulturze - mówił. Więcej o tym posłuchasz w podcaście:

Oto pełna lista nominowanych do Paszportów Polityki za rok 2019:

Kategoria Film:
Bartosz Bielenia - za kreację aktorską w filmie "Boże Ciało" - NAGRODA
Bartosz Kruhlik - za reżyserię i scenariusz filmu "Supernova"
Mateusz Pacewicz - za scenariusz filmu "Boże Ciało"

Kategoria Teatr:
Magdalena Drab - za "Wyzwolenia", współczesną parafrazę dzieła Wyspiańskiego i uparcie powtarzane pytanie: kim jestem
Monika Frajczyk - za aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu
Weronika Szczawińska - za spektakle podejmujące ważną tematykę społeczną i budzące emocje jednocześnie - NAGRODA

Kategoria Literatura:
Weronika Murek - za zbiór proroczych sztuk teatralnych "Feinweinblein"
Dominika Słowik - za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści "Zimowla" - NAGRODA
Urszula Zajączkowska - za "Patyki, badyle", książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin

Kategoria Sztuki wizualne:
Alex Baczyński-Jenkins - za działania choreograficzne na pograniczu tańca i performansu, wokół polityki queerowego pożądania i relacyjności
Weronika Gęsicka - za prace, w których pozornie uporządkowany świat nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno - NAGRODA
Roman Stańczak - za "Lot", uniwersalne i krytyczne spojrzenie na rzeczywistość

Kategoria Muzyka popularna:
Błażej Król - za piosenki łączące poetycką lakoniczność, surrealistyczną wyobraźnię i niezwykłe wyczucie melodii - NAGRODA
Piernikowski - za "jasną w przekazie opowieść z oblężonego miasta", czyli płytę "The Best of moje getto"
Hania Rani - za solową, przełomową w jej karierze, liryczną i melancholijną płytę "Esja"

Kategoria Muzyka poważna:
Krystian Lada - za przywracanie wiary w żywotność formy operowej i odwagę poruszania w inscenizacjach palących spraw dzisiejszego świata
Jakub Józef Orliński - za najnowszą płytę "Facce d’amore" i za kontynuację świetnie rozpoczętej światowej kariery - NAGRODA
Martyna Pastuszka - za wszechstronność, oryginalność i współczesne prawykonanie opery Vinciego "Gismondo, re di Polonia"

Kategoria Kultura cyfrowa:
Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Different Tales) - za niespieszną, refleksyjną, inspirującą grę dla oczytanych: "Wanderlust: Travel Stories"
Dawid Ciślak (Polyslash) - za "We. The Revolution", jeden z najważniejszych komentarzy do współczesności w świecie gier wideo - NAGRODA
Aleksandra Jarosz - za grę "Fantastic Fetus", głos m.in. przeciw odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim ciele

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM