Ministerstwo Kultury przyznało dotacje na czasopisma. "Pismo", "Liberte!" czy Tygodnik Powszechny bez pieniędzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę czasopism, które otrzymają dotację na lata 2020-2022. Wsparcia nie utrzymało m.in. "Pismo. Magazyn opinii" czy "Tygodnik Powszechny". Część wydawnictw zapowiada odwołania od decyzji resortu.
Zobacz wideo

Najwięcej punktów w rankingu Ministerstwa Kultury i kwotę dofinansowania równą 97,5 tys. złotych dostała Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego. Dotacja została jej przyznana na wydanie czterech numerów kwartalnika "Kronos. Metafizyka Kultura Religia" i prowadzenie elektronicznej wersji pisma.

Jedną z wyższych dotacji dostała także Fundacja Świętego Benedykta (3 x 48,4 tys. zł) - na wydanie dwunastu numerów pisma "Christianitas" w wersji papierowej i elektronicznej; Fundacja Kosmos dla Dziewczynek (3 x 82,5 tys. zł) - na wydanie magazynów "KOSMOS dla Dziewczynek" w latach 2020-2022 oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Czasopisma o Tematyce Audiowizualnej EKRANy (3 x 75 tys. zł) na wydawanie czasopisma o tematyce audiowizualnej "Ekrany".

Wsparcie resortu Piotra Glińskiego otrzymały także m.in.: Fundacja Republikańska, WNET, Klub Jagielloński, Fundacja "Civitas Christiana" czy Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. >> Całą listę możesz znaleźć tutaj <<

Kto nie dostał dotacji od ministerstwa?

Dotacji na najbliższe lata nie otrzymała Fundacja Pismo wydająca miesięcznik "Pismo. Magazyn Opinii". Na swoim Facebooku organizacja przypomniała, że to kolejny rok z rzędu, kiedy nie otrzymała wsparcia, i zapowiedziała odwołania.

Bez ministerialnego wsparcia obyć się musi także "Dwutygodnik" wydawany przez Dom Spotkań z Historią. W rozmowie z "Press" redaktorka naczelna pisma Zofia Król przyznała, że jest zdziwiona decyzją resortu i również zadeklarowała odwołanie. - Skoro ministerstwo współpracowało z nami przez tyle lat, to mogłoby docenić jakość magazynu - powiedziała.

Dotacji MKiDN nie otrzymały też m.in.: Tygodnik Powszechny (na dodatek "Książki w Tygodniku"), Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji (na magazyn "Integracja") czy Gremi Media (na cykl publikacji na łamach "Uważam Rze Historia" nt. wydarzeń, osób z historii Polski XX wieku).

Na ostatnim miejscu w ministerialnym rankingu znalazła się Fundacja Liberte!, która starała się o dofinansowanie na wydawanie magazynu.

Ministerstwo na swojej stronie informuje, że celem programu przyznającego dotacje jest "wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach".

Odwołania od decyzji resortu można składać do 22 lutego.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM