Piotr Gliński zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na dyrektora POLIN

Minister kultury uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum POLIN - prezydentem Warszawy i przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję - poinformował MKiDN.
Zobacz wideo

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzgodnił ze współorganizatorami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawa i Przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, kandydaturę na stanowisko dyrektora i zamierza powołać pana Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję - napisano w przesłanym PAP w piątek piśmie.

Resort poinformował także, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej "minister wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP". - Nowy dyrektor muzeum POLIN powinien zostać powołany do końca lutego 2020 r. - dodano w piśmie. 

Profesor Stola zrezygnował

W czwartek dotychczasowy dyrektor Muzeum POLIN prof. Dariusz Stola oświadczył, że chce doprowadzić do zażegnania sporu wokół Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i zadeklarował, że jest gotów zrezygnować z nominacji na dyrektora tej placówki. 

Prof. Dariusz Stola mimo, że wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przeprowadzony po zakończeniu piastowanej przez niego kadencji, do tej pory nie otrzymał nominacji na to stanowisko. Szef resortu kultury Piotr Gliński nigdy nie krył, że to jego decyzja. W październiku 2019 roku wicepremier na antenie TOK FM przyznał, że do działalności merytorycznej POLIN nie miał zastrzeżeń. - Ale muzeum było zaangażowane w bardzo ostrą politykę. Dodatkowo jeszcze dowiedziałem się po wygranym konkursie, że pan dyrektor odmówił symbolicznego upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego, który był twórcą tego muzeum - stwierdził Piotr Gliński.

DOSTĘP PREMIUM