Max von Sydow nie żyje. Aktor znany z filmów Bergmana i "Egzorcysty" miał 90 lat

Max von Sydow zmarł w wieku 90 lat. Szwedzki aktor był znany z filmów Ingmara Bergmana, ale również "Egzorcysty", "Gwiezdnych Wojen" czy "Gry o Tron".
Zobacz wideo

O śmierci Maxa von Sydowa poinformowała francuski tygodnik "Paris Match" jego małżonka Catherine. Aktor zmarł w wielu 90 lat. Zagrał w ponad stu filmach i serialach. 

Max von Sydow nie żyje

Szwedzki aktor znany był z udziału w produkcjach Ingmara Bergmana. Zagrał w 11 filmach reżysera. Ich wspólne prace to m.in. "Tam, gdzie rosną poziomki" z 1957 roku, "Źródło" z 1960 i "Siódma pieczęć" z 1957 roku, w którym zagrał jedną z najsłynniejszych scen w historii filmu - zagrał powracającego z wyprawy krzyżowej rycerza, który w jednej ze scen grał w szachy ze Śmiercią.

Wśród jego filmowego dorobku znalazły się także takie filmy jak: "Trzy dni Kondora", "Conan Barbarzyńca", "Diuna", "Flash Gordon", "Pogromcy duchów II", "Sędzia Dredd" czy "Raport mniejszości".

Max von Sydow nie żyje. Nominacje i nagrody

Max von Sydow miał na swoim koncie dwie nominacje do Oscara: za rolę w filmie "Strasznie głośno, niesamowicie blisko" oraz "Pele zwycięzca". Rola księdza ks. Lankestera Merrina w "Egzorcyście" przyniosła mu natomiast nominację do Złotego Globu. Podobnie jak rola misjonarza w "Hawajach" z 1966 roku. 

Aktor grał również we współczesnych produkcjach. Za rolę Trójokiej Wrony w "Grze o Tron" był nominowany do nagrody Emmy. 

W filmie "Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy" wcielił się w postać Lor San Tekka.

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie.

TOK FM PREMIUM