Ennio Morricone nie żyje. Wybitny kompozytor muzyki filmowej zmarł w wieku 92 lat

Ennio Morricone nie żyje. O śmierci wybitnego artysty poinformowała włoska agencja ANSA.

Ennio Morricone zmarł w wieku 93 lat. Urodzony w Rzymie w 1928 roku kompozytor i dyrygent to autor muzyki do ponad 500 filmów.

Ennio Moriccone w szkole podstawowej poznał Sergio Leone, z którym w przyszłości przez lata współpracował. To kompozycje do spaghetti westernów Leone (m.in. "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dobry, zły i brzydki") przyniosły mu popularność w świecie filmu.

Przez trwającą kilkadziesiąt lat karierę włoski kompozytor zasłynął m.in. ze ścieżek muzycznych do filmów: "Misja", "Dawno temu w Ameryce", "Egzorcysta", "Kino Paradiso", "Nietykalni", "Malena", serialu telewizyjnego "Ośmiornica", "Ofiary wojny", "Frantic", "Django"

Moriccone to jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej - był sześciokrotnie nominowany do Oscara, zdobył wyróżnienie honorowe w 2007 roku oraz nagrodę za najlepszą muzykę oryginalną do filmu :Nienawistna ósemka", w reżyserii Quentina Tarantino. Ennio Moriccone zdobył też wielokrotnie nominacje - był laureatem innych najbardziej prestiżowych nagród, m.in. Złotych Globów, nagród BAFTA.

DOSTĘP PREMIUM