Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, na kogo zagłosujesz? "To nie takie proste"

Młodzi mają duże trudności z podjęciem aktywności i programowaniem celu życia. Muzyka towarzyszy im głównie jako doświadczenie teraźniejszości, jest po to, aby zanurzyć się w chwili bieżącej - wyjaśniał w TOK FM prof. Adam Bartoszek.
Zobacz wideo

Prof. Adam Bartoszek i Bartosz Danecki na potrzeby książki "Muzyczne preferencje a wrażliwość etyczna i światopoglądy młodzieży" przebadali 307 studentów i 257 licealistów z Katowic. Chcieli sprawdzić, czy muzyka, jakiej słuchają, jest skorelowana z ich poglądami i postawami.

Jak podkreślił prof. Bartoszek w TOK FM, nie ma prostego i silnego powiązania między muzyką a orientacjami politycznymi młodych ludzi. – Wśród uczniów liceów aż 71 proc. nie ma w ogóle silnych zainteresowań politycznych. Co ciekawe, podczas studiów aż 1/4 badanych nasyca się poglądami prawicowymi, a tylko co 10 młody człowiek ma przekonania lewicowe. To takie znamię dzisiejszych czasów – wskazywał gość Cezarego Łasiczki.

W czasie badań naukowcy wyróżnili cztery główne typy muzycznych wrażliwości, do których przydzieli dane gatunki muzyki. – Tak oto mamy grupę refleksyjno-złożoną, tutaj znajdziemy folk, muzykę klasyczną czy jazz i blues. Mamy intensywno-buntowniczą, a wśród niej alternatywę, rock czy heavy metal. Mamy gusta muzyczne energiczno-rytmiczne - tutaj są rap czy hip-hop. A także wrażliwość pogodno-konwencjonalną, gdzie znajdzie się pop, muzyka religijna czy filmowa. Pierwsza i ostatnia grupa w dużym stopniu koreluje  z prawicowymi poglądami – wymieniał naukowiec.

Jednakże zdaniem samym młodych, muzyka nie ma większego wpływu na ich poglądy polityczne. Wynika to też w jakimś stopniu z tego, że przez lata zmieniła się funkcja samego obcowania z muzyką. - Wśród badanych tak naprawdę dominuje kultura hedonistyczna, zasadzająca się na natychmiastowej przyjemności – wskazywał prof. Bartoszek. Młodzi słuchają muzyki w sposób użytkowy. – Dostęp do niej jest tak łatwy i zindywidualizowany, że badani w zasadzie przestają się nią dzielić. To nie sprzyja tworzeniu wspólnot i przeżywaniu słuchania muzyki – podkreślał gość TOK FM.

Dodawał, że młodzi coraz rzadziej naśladują gusta rówieśników, a tym bardziej rodziców. – Muzyka pełni funkcję paliatywu dla trosk młodych ludzi. Wśród nich dominują postawy pasywne wobec świata i losu. Młodzi mają duże trudności z podjęciem aktywności i programowaniem celu życia, a muzyka towarzyszy im głównie jako doświadczenie teraźniejszości, po to, aby zanurzyć się w chwili bieżącej – wyjaśniał prof. Bartoszek.

Posłuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM