Radek Rak laureatem Nagrody Literackiej Nike

Poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji Nagrody Literackiej "Nike". Otrzymał ją Radek Rak za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Jury wybierało spośród siedmiu finalistów.

Przewodniczący jury Paweł Próchniak w laudacji ocenił, że "ta książka to klechda i jak każda klechda jest trumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata". - Snuje historie nie z tej ziemi, jednocześnie opowiada o czymś, co drzemie w realnej historii, w naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy - mówił.

W jury nagrody pod przewodnictwem Pawła Próchniaka w tym roku zasiadają: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki.

Nagrodę "Nike Czytelników", w głosowaniu tradycyjnym i internetowym, zdobyła reporterska książka Joanny Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda". Zbiór reportaży opowiada o systemie kanadyjskich szkół z internatami, w których zamykano dzieci rdzennych mieszkańców. Pokazuje nie tylko bolesną, ale i nierozliczoną historię tego kraju. Książka była też nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. 

Siedmiu finalistów "Nike". Reportaże, eseje, powieści i biografia

Do finału 24. edycji Nagrody Literackiej "Nike" zakwalifikowano siedem książek, po dwa reportaże, powieści i eseje oraz jedną biografię: 

  • "Płuczki" Pawła Piotra Reszki
  • "Pusty las" Moniki Sznajderman
  • "Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego
  • "Jaremianka" Agnieszki Daukszy
  • "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady
  • "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka
  • "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanny Gierak-Onoszko 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

W ubiegłym roku zarówno nagrodę "Nike Czytelników", jak i nagrodę "Nike", zdobył Mariusz Szczygieł za książkę "Nie ma", czyli zbiór reportaży opowiadający o różnych rodzajach pustki. Nagroda "Nike" przyznawana jest od 1997 roku, wśród jej laureatów byli wybitni pisarze, m.in. Olga Tokarczuk. Wiesław Myśliwski i Czesław Miłosz. 

DOSTĘP PREMIUM