Literacka Nagroda Nobla przyznana. Wygrała amerykańska poetka

Wręczono literacką Nagrodę Nobla. Lauratką tegorocznej edycji została amerykańska poetka Louise Glück. Medal odbierze jednak dopiero w przyszłym roku.
Zobacz wideo

Akademia Szwedzka ogłosiła, że laureatką literackiej Nagrody Nobla została amerykańska poetka Louise Glück "za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną". Jak przekazał sekretarz Akademii, Glück z radością przyjęła werdykt komitetu noblowskiego, mimo wczesnej pory w USA

- Z powodu pandemii niestety Louise Glück nie przyjedzie do Sztokholmu odebrać literacką Nagrodę Nobla. Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w USA, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku - powiedział Mats Malm.

Louise Glück urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku. Jest autorką kilkunastu tomów wierszy, najnowszy - "Faithful and Virtuous Night" (Giroux, 2014) zdobył National Book Award w kategorii "poezja". Inne jej tomiki to m.in. "Poems 1962-2012", "A Village Life: Poems", "Averno", "The Seven Ages", "Vita Nova", "October". Poetka wykłada obecnie na Yale University.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, Fundacja Noblowska zrezygnowała z tradycyjnej ceremonii. Rozpatrywana jest skromna uroczystość w Sztokholmie, z możliwością łączenia przez Internet z laureatami. Nagroda ma zostać przekazana za pomocą szwedzkich placówek dyplomatycznych.

Literacka Nagroda Nobla. Pięciu polskich laureatów

W tym tygodniu Brytyjski "The Guardian" spekulował, że faworytkami są dwie pisarki - Jamaica Kincaid i Anne Carson. Inni wskazywali na Margaret Atwood lub Harukiego Murakamiego, jednak pojawiały się głosy, że zwycięzca będzie pochodził z któregoś z krajów afrykańskich. Zdaniem brytyjskich dziennikarzy, w tym roku kapituła chciała wybrać "bezpiecznego" laureata po kilku latach kontrowersji. W przypadku literackiego Nobla, jedna z nich miała miejsce w ubiegłym roku.

Przypomnijmy, że rok temu wręczono dwie nagrody, jedną za rok 2018 i drugą za rok 2019. Tę pierwszą otrzymała Olga Tokarczuk za, jak uzasadniała kapituła, "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". Za rok 2019 nagrodę odebrał austriacki pisarz Peter Handke za "za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia". Ale właśnie ten wybór wywołał burzę. 

Mimo, że Handke jest jednym z najbardziej znanych austriackich pisarzy, to jednocześnie nie ukrywał kontrowersyjnych poglądów. Podczas wojen w byłej Jugosławii solidaryzował się z Serbami, a ówczesny prezydent Serbii Slobodan Milošević powołał go na świadka, gdy został postawiony przed trybunałem ONZ w Hadze. Przeciwnicy Handkego uważają go za zwolennika tamtego reżimu, a władze większości krajów bałkańskich uznały, że uhonorowanie go Nagrodą Nobla to skandal.  

Od 1901 roku literacka Nagroda Nobla została przyznana 112 razy. Cykl pracy nad przyznaniem nagrody trwa ponad rok, pod koniec Komitet Noblowski wybiera pięciu finalistów, z których twórczością zapoznaje się Akademia Szwedzka. Ogłoszenie zwycięzcy następuje w październiku, a oficjalne wręczenie nagrody w grudniu. Pierwszy polskim laureatem nagrody był Henryk Sienkiewicz, otrzymali ją też Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 

TOK FM PREMIUM