Daniel Olbrychski wspomina Wojciecha Pszoniaka. "To jakby cząstka nas samych odeszła"

Wybitny aktor Wojciech Pszoniak zmarł w poniedziałek nad ranem. - To człowiek, o którym nie można powiedzieć nic kompletnego. Żegnamy jednego z najbardziej utalentowanych aktorów - wspominał aktora w TOK FM Daniel Olbrychski.

Wojciech Pszoniak zmagał się z chorobą nowotworową. O jego śmierci poinformował ksiądz Andrzej Luter. - Byłem przygotowany na najgorsze, bo Wojtek długo chorował. Ale jak odchodzi ktoś tak bliski, tak wybitny, to zawsze jakby cząstka nas samych odeszła - wspominał zmarłego aktora w TOK FM Daniel Olbrychski. 

Zmarł Wojciech Pszoniak

Wojciech Pszoniak miał 78 lat. Urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie, ale dorastał w Gliwicach. Grał na deskach teatrów Starego w Krakowie, Narodowego i Powszechnego w Warszawie. W latach 80. wyjechał do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy, gdzie grał razem z Danielem Olbrychskim.

W 2008 roku Wojciech Pszoniak został odznaczony francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury", a dziesięć lat później został komandorem orderu Arts et Lettres. W 2007 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2011 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

DOSTĘP PREMIUM