Niekompletna historia dragu z Twoją Starą. Czyli słowniczek drag slangu do audycji "Drżący grunt"

Karolina Kłaczyńska w audycji "Drżący grunt" zabiera nas w podróż po historii dragu. A by się w tej podróży nie zgubić, trzeba poznać jej język - a właściwie slang. Używany w programie "RuPaul's Drag Race" i popularyzowany przez społeczność polskiego dragu. Oto najważniejsze pojęcia - subiektywny wybór Twojej Starej.
Zobacz wideo

Dragtywizm - połączenie dragu z aktywizmem na rzecz poprawy życia osób LGBT+. Drag jako sztuka i ekspresja towarzyszy osobom ze społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, osób queer i niebinarnych, bo przez te osoby jest tworzony. Drag queens i kings aktywnie włączają się w działania na rzecz budowania społeczności oraz w walkę o jej prawa. To właśnie od czarnoskórej trans drag queen Marshy P. Johnson zaczął się bunt znany jako Stonewall Riots, który sprzeciwił się agresji policji. Od tego momentu mówi się o początku ruchów emancypacyjnych osób LGBT+. Drag wspiera społeczność, bo należy do społeczności. Często będąc na pierwszej linii "frontu", jako najbardziej wyraziste, ale też zaangażowane persony.

Herbata (the Tea, T) - albo rozlewanie herbaty, po prostu plotkowanie. A jeśli plotka, jak herbata jest gorąca, to sączy się ją długo, małymi łykami, by smakowała jak najlepiej.

Impersonator - najprościej mówiąc odtwórca kobiecej postaci, choć oczywiście nie tylko - odtwarzać można także męskie persony. Impersonator lub impersonatorka możliwie jak najbardziej ucieleśnia w dragu stereotypy płciowe, by wtopić się w odgrywane gender niemalże niezauważalnie.

Twoja Stara, drag performerkaTwoja Stara, drag performerka Krystian Lipiec

Kamp - kategoria estetyczna, która zawiesza binarne podziały: sztuka wysoka a sztuka niska, kobiece - męskie, poważne humorystyczne. Znosząc je, pozwala na czerpanie z pełnego pola ekspresji i praktyk twórczych czy tożsamościowych. Kamp łączy w sobie humor, teatralizację i niestosowność, które są zdecydowanie częściami składowymi dragu. No dobra, na pewno mojego dragu.

Lip Sync - znany szerzej jako playback. Dosłownie oznacza synchronizację ust ze nagranym materiałem mówionym lub śpiewanym. Lip sync to precyzja trafiania w idealny timing oraz interpretacja piosenki. To chyba najbardziej znany środek wyrazu artystycznego używany przez drag performerki i performerów. To wcielanie się w wielkie gwiazdy estrady i wielkiego ekranu. To wreszcie praktyka chyba każdej młodocianej osoby queer, wcielanie się w ulubioną wokalistkę/wokalistę przed lustrem, "śpiewając" do mikrofonu z dezodorantu. W "RuPaul’s Drag Race", w "Lip Sync for your life", czyli bitwie na lip sync, uczestniczki są eliminowane z programu.

Peagent - konkurs piękności. To takie wybory Miss czy Mistera, gdzie kategorie normatywnych tradycyjnych konkursów piękności ucieleśniane są przez cis drag performerki i performerów oraz osoby queer, niebinarne i trans robiące drag.

Reading - dosłownie czytanie, podobnie jak shade, to błyskotliwa forma obelgi, którą niektórzy przyjmują jak komplement. Dorian Corey w dokumentalnym filmie "Paris is Burning" mówi, że reading to prawdziwa forma sztuki obrażania innych ("The real art form of insult").

Rodzina/dom - z ang. house. Rodzina z wyboru, grupa dragowych person, które wspierają się w życiu scenicznym i prywatnym. Rodziny mają długą tradycję, tworzy ją najczęściej drag matka oraz gromadka dzieci, które uczą się wszystkiego od niej. W czasach, kiedy drag nie był jeszcze globalnym fenomenem, a Internet nie posiadał każdego tutoralu, dragowe rodziny przekazywały sobie wiedzę i niosły tradycję.

Shade - rzucanie cienia, oczernianie to nic innego jak zabawne docinki, w których granica między kłamstwem a prawdą jest doskonale rozmyta, jak makijaże na zdjęciach moich koleżanek.

Kim jest Twoja Stara? To drag performerka, dragtywistka, podcasterka, prezenterka, ikona stylu i smaku oraz matka, prywatnie Piotr Buśko.

DOSTĘP PREMIUM