Paszporty "Polityki" m.in. dla zespołu Teatru 21, SIKSY i Artura Liebharta [PEŁNA LISTA]

Reżyser Piotr Domalewski, Teatr 21, Mira Marcinów, debiutująca pisarka, malarka Małgorzata Mirga-Tas, kompozytorka Ania Karpowicz, SIKSA, Studio Different Tales, Bożena i Lech Janerka i Artur Liebhart, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity wśród laueratów Paszportów "Polityki".
Zobacz wideo

W kategorii Film Paszport "Polityki" dostał reżyser Piotr Domalewski nominowany za „Jak najdalej stąd”. W kategorii Teatr zwyciężyła Justyna Sobczyk i zespół Teatru 21, jego członkowie to m.in. osoby z zespołem Downa i autyzmem. Paszport w kategorii Literatura trafił do Miry Marcinów, dostała go za prozatorski debiut „Bezmatek”. W kategorii Sztuki Wizualne zwyciężyła malarka Małgorzata Mirga-Tas. 

Paszport Muzyki Poważnej powędrował do kompozytorki Ani Karpowicz. A Muzyki Popularnej do SIKSY. 

W kategorii Kultura Cyfrowa nagrodzeni zostali Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec, czyli Studio Different Tales.

Nagrodę specjalna, czyli Kreator Kultury, którą "Polityka" przyznaje od 2002 roku, trafiła do Bożeny i Lecha Janerków. 

Nowością w tym roku jest kategoria Kultura Zdalna za najlepsze wydarzenie przeniesione do sieci w związku z epidemią COVID-19. Tu nagrodę odebrał Artur Liebhart, dyrektor festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity, założyciel firmy dystrybucyjnej Against Gravity. Festiwal odbył się w maju - zarówno w kinach, jak i online, a od grudnia jest dostępny na VOD. 

Sama gala też odbywa się bez udziału publiczności, która może oglądać jedynie transmisję online. 

Dodatkowo ze względu na wyjątkowo trudny dla kultury rok, organizatorzy zwiększyli pulę nagród finansowych - otrzymali je nie tylko zwycięzcy (po 25 tys. zł), ale też wszyscy nominowani do Paszportów "Polityki" 2020 (po 15 tys. zł).

Paszporty "Polityki" przyznawane są od 1993 roku w siedmiu kategoriach: lm, teatr, literatura, muzyka popularna, muzyka klasyczna, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Kandydatów do nagrody wskazują recenzenci i dziennikarze z polskich mediów, a laureata spośród trojga finalistów wskazuje zespół "Polityki". 

DOSTĘP PREMIUM