Tłumy ruszyły do muzeów i galerii. "Widać, że ludzie tęsknili za kulturą"

Muzea i galerie sztuki nareszczie zostały odmrożone i szykują się na weekendową falę odwiedzin. - Widać, że widzowie stęsknili się za kulturą - przyznaje dyrektorka Zachęty.
Zobacz wideo

1 lutego muzea i galerie wznowiły działalność. I choć wiele miejsc miało obawy, czy publiczność chce wrócić do kultury, to okazały się one niepotrzebne. – Widzimy, że widzowie tęsknili – przyznaje w rozmowie z tokfm.pl Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty- Narodowej Galerii Sztuki. Jak przyznała, już w poniedziałek, czyli w pierwszym dniu otwarcia, jej placówkę zwiedziło prawie 500 osób. – Taką frekwencje notujemy codziennie. Publiczność dopisuje. Widać, że ludzie chcieli już wyjść w domu, choć zdajemy sobie też sprawę, że galerie i muza to nieliczne w tej chwili otwarte instytucje – podkreślała Wróblewska.

Zobacz wideo

Jakie wystawy można oglądać w Zachęcie? Do 7 lutego czynna jest ekspozycja Żywe Magazyny: Artibus. Do 25 kwietnia można oglądać spektakularną wystawę polskiej rzeźby obejmującą prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Z kolei do 6 czerwca czynny będzie poruszający projekt Joanny Rajkowskiej, która zaprosi widzów do Rhizopolis: podziemnego miasta-schronu po katastrofie kończącej epokę człowieka.

Kolejek można się spodziewać w weekend, bo wizyty w muzeach i galeriach muszą się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązują maseczki, pomieszczenia są też dezynfekowane i wietrzone.

Gdzie wybrać się w weekend w Warszawie?

W czwartek swoją główną siedzibę na Rynku Starego Miasta otworzyło Muzeum Warszawy. Przez pierwszy tydzień wystawę w siedzibie głównej będzie można zwiedzać za darmo, w wydłużonych godzinach otwarcia (od czwartku do niedzieli, od 11.00 do 20.00). 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otworzyło się dla zwiedzających również w czwartek 4 lutego. Udostępniona została po długiej przerwie wystawa stała wraz z nową galerią „Dziedzictwo”, a także ekspozycja czasowa „Tu Muranów”.  

W piątek Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzyło nową wystawę "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”. W związku z pandemią muzeum zrezygnowało z wernisażu oraz oprowadzania po ekspozycji. Wydarzenia towarzyszące będą nadal odbywały się w formule online. 

Także 5 lutego otworzyło się dla zwiedzających Galeria Studio, która przygotowuje wystawę Kolekcja Galerii Studio (do tej pory można ją było zobaczyć w formie wirtualnej na platformie VOD). To pierwsza od dłuższego czasu ekspozycja wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, liczącej dziś około tysiąca obiektów (m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego).

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM