Wzruszona Krystyna Janda wspomina prof. Limona: Byłam jego admiratorką

Pewnie tam, gdzie jest teraz, spotka wreszcie tego swojego Szekspira i dowie się, kim jest naprawdę - tak zmarłego w środę profesora Jerzego Limona wspominała na antenie TOK FM Krystyna Janda.
Zobacz wideo

Prof. Jerzy Limon zmarł w środę nad ranem w jednym z gdańskich szpitali, w wieku 70 lat. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus. Był anglistą, pisarzem, tłumaczem, twórcą i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Byłam wielką admiratorką, a nawet wyznawczynią profesora. Znałam cały jego dorobek na temat teatru, książki. Ta wiadomość rano to był wielki szok - wspominała w TOK FM Krystyna Janda, aktorka i reżyserka teatralna. 

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Jak opowiadała Janda, prof. Limon poświęcił większość swojego życia na budowę Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. - I on po nim zostanie, jako jego pomnik. Oprowadzał każdego z dumą po tym miejscu, nigdy nie szczędził czasu, żeby porozmawiać, wyjaśnić. Podziwiałam jego miłość do języka angielskiego, uwielbiałam patrzeć, jak on mówi w tym języku. Słowa traktował jako swoją religię związaną z Szekspirem. Pewnie tam, gdzie jest teraz, spotka wreszcie tego swojego Szekspira i dowie się, kim jest naprawdę - nie kryła wzruszenia gościni TOK FM. 

Janda przypominała, że prof. Limon był też "nadzwyczajnym człowiekiem" w relacjach osobistych. - To poczucie taktu, kultura przyjaźni z ludźmi. Ten rodzaj umiejętności słuchania, rozmawiania. To było niespotykane i nie ma już wielu takich ludzi. Niezwykle szlachetny, a przy okazji mających tą dziecięcą naiwność w patrzeniu na sztukę, czy nawet ogólnie wyobraźnie. Profesor miał w tym wszystkim nieprawdopodobną pasję - wspominała Janda. 

Profesor Limon nie żyje

Jerzy Limon urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i uniwersytetu w Poznaniu, gdzie do 1975 r. studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor.

W 1980 r. rozpoczął pracę w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego, od roku 1985 doktor habilitowany, od 1993 profesor tytularny. W okresie 1983-1993 wicedyrektor Instytutu Anglistyki UG, od 1993 kierownik Zakładu Historii Literatury i Kultury Angielskiej (obecnie Zakład Literatury Brytyjskiej).

Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, Shakespeare Institute w Waszyngtonie. Stypendysta m.in. British Council (1984-1985), Folger Shakespeare Library (1987-1988), Fundacji Alexandra von Humboldta (1991-1992).

Od 1989 r. prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od jego powstania w 2014 r.

Członek Polskiej Akademii Umiejętności, członek Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Twórca wielu przekładów z języka angielskiego.

Był też autorem powieści: "Muenchhauseniada" (1980), "Kaszubska Madonna" (1991), "Wieloryb" (1998), "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy" (2001).

W 2006 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis (2006) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 r. w Gdańsku).

TOK FM PREMIUM