Noc Muzeów wraca w nowej formule. W Warszawie otwiera się 180 miejsc. Co się będzie działo?

Noc Muzeów wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Placówki kultury zwiedzać będzie można nie tylko on-line. W Warszawie w wydarzeniu udział weźmie blisko 180 miejsc.
Zobacz wideo

Plan sobotniej Nocy Muzeów w Warszawie zaprezentował w czwartek prezydent Rafał Trzaskowski wraz ze swoją zastępczynią Aldoną Machnowską-Górą. Oboje przekonywali, że tegoroczna odsłona odbędzie się w nowej i bezpiecznej formule. Została dopasowana do sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń.

- Wszyscy bardzo chcemy powrócić do normalności, natomiast jeszcze przez cały czas trwa epidemia - podkreślał Trzaskowski. W związku z tym poinformował, że tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w formule hybrydowej.

Noc Muzeów. 180 placówek 

Jak mówił, w tym roku w Nocy Muzeów bierze udział blisko 180 placówek. Część z nich będzie otwarta stacjonarnie, ale równocześnie wiele placówek przygotowało dla zwiedzających specjalne programy w internecie. Będzie to prawie 100 wydarzeń online, dzięki którym uczestnicy będą mogli wziąć udział w wirtualnej wizycie w jednym z warszawskich muzeów.

Ponadto, miasto organizuje także specjalne spacery z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu (trasy tych spacerów można znaleźć tu). Aż 80 instytucji zaplanowały działania poza murami swoich siedzib. W formie mapki, przygotowano także propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta.

- Właśnie dzięki takiej formule, dzięki tym trzem możliwościom uczestniczenia w Nocy Muzeów, mamy nadzieję zadbać o to, żeby, z jednej strony można było się znowu cieszyć tym, że jesteśmy na zewnątrz i możemy podziwiać Warszawę w całej okazałości, ale z drugiej strony, także zadbać o bezpieczeństwo - zaznaczał Trzaskowski.

Noc Muzeów. Nie zapominajmy o maseczkach

Przypomniał przy tym, że mimo iż 15 maja zniesiony będzie już obowiązek noszenia maski na świeżym powietrzu, to jednak wewnątrz budynków nadal będzie konieczne wkładanie maski ochronnej. - Zachęcam wszystkich, by te maski przy sobie mieli -  mówił Trzaskowski. 

Noc Muzeów. Godziny

Podobnie, jak w latach poprzednich, 17. Noc Muzeów będzie trwała do godz. 1 w nocy.

Około godz. 18. tradycyjnie odbędzie się parada zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będzie można oglądać wewnątrz: autobusy na pl. Defilad, tramwaje na pl. Narutowicza. 

Podobnie, jak w latach poprzednich, także w tym roku Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) uruchomi specjalną organizację komunikacji miejskiej, by ułatwić zwiedzającym poruszanie się po mieście do późnych godzin nocnych.

Szczegółowe informacje na temat Nocy Muzeów można znaleźć zarówno na stronach miasta, jak i na stronach poszczególnych placówek biorących dział w imprezie.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce - inaczej niż w pozostałych krajach Europy - biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Noc Muzeów to największa impreza kulturalna w stolicy, ciesząca się popularnością już od 2004 roku.

Zaplanowane są trzy typy aktywności: tradycyjna, spacer z kulturą oraz wydarzenia online.

O Wielkim Otwarciu Komuny Warszawa właśnie w Noc Muzeów w Kulturze Osobistej w TOK FM opowiadał jej współtwórca - reżyser Grzegorz Laszuk:

DOSTĘP PREMIUM