Luzowania obostrzeń ciąg dalszy. Wraca kultura. Kina, teatry i filharmonie ponownie otwarte

Od piątku działalność - w reżimie sanitarnym - mogą wznowić kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe; domy i ośrodki kultury - w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych. Konieczne jest zachowanie m.in. 50 proc. miejsc wolnych, dystans 1,5 m między odbiorcami, zakrywanie ust i nosa.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że - wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną - postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19. Przekazał decyzję o przyspieszeniu otwarcia kin, teatrów, filharmonii i instytucji kultury o osiem dni - 21 maja.

Na widowni tylko w masce

Kina, teatry, opery, filharmonie i grupy cyrkowe, a także domy i ośrodki kultury w zakresie związanym z przygotowaniem i realizacją wydarzeń artystycznych, wystaw oraz projekcją filmów lub nagrań wideo, mogą wznowić od piątku działalność w pomieszczeniach.

Możliwe jest to pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc (co drugie miejsce na widowni), zachowania odległości 1,5 metra pomiędzy widzami lub słuchaczami - w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni. Utrzymany został również nakaz zakrywania ust i nosa. Konieczne jest także zapewnienie, aby widzowie albo słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków.

Domy i ośrodki kultury oraz świetlice mogą również wznowić działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach - pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego. Możliwa jest także działalność parków rozrywki na świeżym powietrzu z zachowaniem 50 proc. obłożenia.

Wracają kina. Co obejrzeć w weekend?

W Warszawie od piątku będzie czynne kino Muranów, które - tuż po północy - przedpremierowo pokaże widzom "Na rauszu" Thomasa Vinterberga, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu międzynarodowego. W pierwszych dniach po otwarciu zaplanowano także m.in. przedpremierowe pokazy laureata Oscara w kategorii najlepszy film "Nomadland" Chloe Zhao, "Minari" Lee Isaaca Chunga i "La Gomery" Corneliu Porumboiu oraz premierę "Ludzkiego głosu" Pedra Almodovara. - Zdecydowaliśmy, że otworzymy się we wcześniejszym możliwym terminie. Widzowie czekają, są spragnieni kina, my też nie możemy się doczekać aż ponownie spotkamy się w Muranowie - mówił w ubiegłym tygodniu PAP Jakub Gutek z kina Muranów.

Jak zapewnił, pracownicy kina Muranów bardzo dbają o zasady bezpieczeństwa. - Pilnujemy odstępów między miejscami w salach, pilnujemy zakładania maseczek, dezynfekcji itd. Mamy poczucie, że w kinie stosunkowo łatwiej to kontrolować niż w innych miejscach czy usługach. Dodatkowo w czasie seansu ludzie nie rozmawiają, emisja wirusów jest więc naprawdę bardzo mocno ograniczona - ocenił Gutek.

Od 21 maja będzie można odwiedzać również kino Elektronik. - Kina studyjne nie korzystają z ulg czynszowych, więc dla nas każdy tydzień grania dłużej to szansa na powracanie do normalności, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak teraz, gdy zaczynamy konkurować z ładną pogodą i urlopami i przy zakończonym 30 kwietnia programie pomocowym PISF. Prowadzone są prace nad jego przedłużeniem i mocno trzymamy za nie kciuki, ale póki oficjalnie to nie nastąpi kina studyjne przez cały maj pozostają bez żadnego wsparcia - zwróciła uwagę menedżer kina Marlena Gabryszewska.

Dodała, że "przyśpieszenie otwarcia być może trochę rozluźni bardzo bogaty kalendarz czerwcowych premier, a na pewno da szansę małym arthouse'owym tytułom, by zaistnieć bez konkurowania z dużymi tytułami". - Świetnego repertuaru nie zabraknie. Planujemy w repertuarze takie hity, jak "Nomadland", "Minari", "Na rauszu", "Ojciec", czekamy na polskie produkcje "Sweat", "Śniegu już nigdy nie będzie". Wrócimy także do starszych tytułów, które świetnie radziły sobie przed lockdownem i nie zdążyły się zgrać: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" czy "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - poinformowała Gabryszewska.

W piątek powraca też kino Iluzjon, w którym będzie można obejrzeć m.in. "Twarze, plaże" Agnes Vardy i "M - morderca" Fritza Langa. - W pierwszych tygodniach po wznowieniu działalności kina skupimy się na repertuarze retro. Powrócimy do cyklu Retrodreszcze, zaplanowaliśmy również cykl Europejskie wakacje - przekazała odpowiedzialna za kontakty z mediami Eliza Łukomska.

W najbliższy weekend swoje sale otworzą dla widzów również kina Luna, Kinoteka, Amondo oraz Helios Blue City, podobnie jak wszystkie kina tej sieci w Polsce. "W repertuarze, poza regularnymi seansami, znajdziecie dla siebie także różnorodne projekty specjalne" - podała sieć w ubiegły czwartek. - Oczywiście zadbamy także aby każdy z Was czuł się komfortowo podczas filmowych wizyt, naturalnie będziemy stosować się do wszelkich wymogów dotyczących higieny i bezpieczeństwa - dodano w komunikacie.

Multikino i Cinema City później 

Spółka Multikino S.A. ogłosiła, że wznowi działalność 28 maja, a więc o dzień wcześniej niż pierwotnie zakładała. - Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br., zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym  - wyjaśniono w komunikacie. Tego samego dnia, 28 maja, przywita widzów sieć Cinema City. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM