Paszporty Polityki 2021 rozdane. Sprawdź, kto otrzymał nagrody

Paszporty Polityki 2021 rozdane. Nagrody kulturalne tygodnika "Polityka" zostały przyznane już po raz 29.

Na początku gali ogłoszono laureata "paszportu" w kategorii film. Statuetkę otrzymała reżyserka Aleksandra Terpińska. Została wyróżniona za ekranizację "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej. -Mi bardzo trudno się cieszyć z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są te najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc, i w którym ludzie umierają na granicy. Wydawałoby się, że polska historia i polski naród, który tyle przeszedł, będzie w stanie zrozumieć tych ludzi. Okazuje się inaczej. Ja w swoim filmie starałam się spojrzeć na ludzi z czułością i zrozumieniem i wydaje mi się, że dzisiaj trzeba tę umiejętność trenować jeszcze bardziej - mówiła reżyserka. 

W kategorii teatr wyróżnienie otrzymał Dominik Strycharski. W kategorii sztuki wizualne przyznano dwie nagrody. Dostali je Jana Shostak i Mikołaj Sobczak. Ta pierwsza zaprosiła zebranych na gali do minuty krzyku dla Białorusi. Performerka miała na sobie  sukienkę złożoną z 1200 portretów białoruskich więźniów politycznych.

Nagrodę w kategorii specjalnej kultura zdalna otrzymali Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival. W kategorii literatura Paszport Polityki otrzymał Łukasz Barys. Paszport Polityki 2021 w kategorii muzyka poważna otrzymała kompozytorka Teoniki Rożynek (jest autorką muzyki filmowej), a w za muzykę popularną, wyróżnienie dostał Ralph Kaminski. W kategorii kultura cyfrowa Paszport Polityki dostał Tomasz Konrad Ostafin. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM