Walentynki nie tylko dla zakochanych. Tradycje i historia walentynek

Walentynki do dość młode święto w polskim kalendarzu. Szukasz inspiracji na spędzenie romantycznego wieczoru? Poznaj walentynkowe tradycje z innych krajów oraz historię dnia świętego Walentego.

14 lutego obchodzimy święto miłości, od postaci św. Walentego nazywane walentynkami. Już od początku lutego większość sklepów, lokali, a także media przypominają na całym świecie o zbliżającym się romantycznym święcie przy pomocy symbolu walentynek - czerwonego serca. 

Historia Walentynek w naszym kraju jest dość krótka, święto zagościło u nas na dobre dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Pewnie dlatego, że mamy już swoje rodzime święto zakochanych – czyli czerwcową Noc Kupały. 

Mimo tak młodej tradycji, jak pokazują badania Ipsos, w Polsce to święto obchodzi się obecnie wyjątkowo chętnie. W tym roku aż 2/3 Polaków planuje świętowanie. Jak wynika z badania – najwięcej osób spędzi Walentynki w domu, do restauracji planuje się wybrać co trzecia osoba obchodząca to święto, a do kina – co piąta. Tego dnia wiele osób podaruje ukochanej/ukochanemu symbol walentynek - czyli serce, pod postacią bombonierki, cukierków czy niewielkiego gadżetu.

Czym lubimy obdarowywać w ten dzień ukochane osoby? Panowie najczęściej decydują się na kwiaty, a panie na biżuterię. Co ciekawe, dla 16 procent pań jednym z najlepszych prezentów walentynkowych  jest… podarowanie im trzech godzin świętego spokoju. 

Historia Walentynek. Skąd przyszło do nas święto zakochanych?

Historia Walentynek sięga czasów pogańskich, kiedy to w starożytnym Rzymie 14 lutego hucznie obchodzono wigilię Luperkaliów, świętowanych na cześć Fauna, bożka płodności. W VI wieku papież Gelazy zastąpił je świętem liturgicznym na część męczennika i patrona miłości, Walentego, który został stracony za to, że wbrew prawu udzielał w tajemnicy ślubu zakochanym parom. 

Obchodzone w kościele Walentynki szybko przybrały formę bardzo romantyczną, a tradycją zapoczątkowaną przez Brytyjczyków i Francuzów stało się pisanie miłosnych listów do wybranka bądź wybranki. Święto stało się popularne na całym świecie dzięki słowom pisarza i poety sir Waltera Scotta. Powiedział on, że 14 lutego ptaki na całych Wyspach Brytyjskich łączą się w pary, a ludzie idą za ich przykładem. 

Jak walentynkowe tradycje wyglądają w innych krajach? Co jest symbolem Walentynek? Możesz się zdziwić

W weekend poprzedzający walentynki do Terni w środkowych Włoszech – miasta, którego biskupem był święty Walenty, przybywają co roku narzeczeni, by w bazylice jego imienia złożyć sobie przyrzeczenie miłości. W tym roku w sobotę zebrało się w bazylice ponad 40 par, które zgodnie z tradycją obiecały sobie wziąć ślub w ciągu roku. Terni jest głównym miejscem kultu św. Walentego na świecie.

W Polsce 14 lutego obdarowujemy się nawzajem upominkami, często wybieramy romantyczne spotkanie poza domem. Jakie walentynkowe tradycje możemy spotkać w innych krajach? W Szkocji zwyczajem są zabawy i wróżby. W Hiszpanii symbolem walentynkowej tradycji jest czerwona róża: mężczyźni obdarowują nimi wszystkie bliskie kobiety, nie tylko ukochaną. W Norwegii zakochani rezygnują z kosztownych prezentów i wybierają cichą randkę w restauracji. We Włoszech popularne stało się kupowanie ukochanej osobie odzieży w czerwonym kolorze. Z kolei w Japonii panie obdarowują  panów tego dnia czekoladkami. 

Dlaczego walentynkowe tradycje kojarzą nam się przede wszystkim z Ameryką? Na pewno związane jest to z amerykańską komercjalizacją tego święta. To właśnie Stany Zjednoczone zapoczątkowały zwyczaj wystawiania w sklepach tysięcy gadżetów związanych ze świętem miłości, popularyzując w ten sposób Walentynki na całym świecie.

Walentynki nie tylko dla zakochanych. Czy wręczenie walentynki musi coś oznaczać?

Walentynki obchodzone co roku 14 lutego to nie tylko czas dla zakochanych. Tego dnia wiele osób decyduje się na spędzenie czasu w gronie najbliższych przyjaciół, niektórzy wybierają też celebrowanie tego dnia w samotności, aby zrobić coś wyjątkowego tylko dla siebie. Dzień świętego Walentego jest też świetną okazją do okazania przyjaźni lub wdzięczności i podzielenia się dobrymi emocjami. Dzielmy się nimi, tego nigdy za wiele! 

Nie zapominajmy też, że Walentynki to nie tylko święto Walentego. Swoje imieniny 14 lutego obchodzą m.in. Konrad, Lilianna, Wincenty i Mikołaj.

DOSTĘP PREMIUM