Oscary 2022. Kto wygrał w kategorii najlepszy film krótkometrażowy? Nominowana była polska "Sukienka"

Oscary 2022 rozdane. W kategorii najlepszy film krótkometrażowy nominowany był m.in. obraz Tadeusza Łysiaka pt. "Sukienka".

Oscary 2022. "Sukienka" Tadeusza Łysiaka

"Sukienka" to krótkometrażowy film Tadeusza Łysiaka wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową. Opowiada o młodej pracownicy motelu, która z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn i samotności. Główną rolę w "Sukience" zagrała Anna Dzieduszycka, a w pozostałe role wcielili się m.in.: Szymon Piotr Warszawski, Dorota Pomykała, Andrzej Glazer, Lea Oleksiak, Michalina Robakiewicz czy Maciej Robakiewicz.

Obraz Tadeusza Łysiaka został nominowany w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. O zwycięstwo walczył z czterema produkcjami: "On My Mind" Martina Strange-Hansena, "Ala Kachuu Take And Run" Marii Brendle, "The Long Goodbye" Aneila Karii i "Please Hold" K.D. Davili.

Nagrodę zdobył obraz "The Long Goodbye" Aneila Karii.

"Sukienka". Nagrody

"Sukienka" już wcześniej została doceniona na międzynarodowych festiwalach. Zdobyła nagrody na m.in. Thomas Edison Film Festival, São Paulo Film Festival, Atlanta Film Festival i rodzimym Grand Off w Warszawie. Oscar 2022 jest więc zwieńczeniem sukcesów Tadeusza Łysiaka.

W tym roku do Oscarów był też nominowany Janusz Kamiński w kategorii najlepsze zdjęcia za "West Side Story" w reżyserii Stevena Spielberga.

Tadeusz Łysiak - student Warszawskiej Szkoły Filmowej

Tadeusz Łysiak urodził się w 1993 roku. Należy do rodziny o długich tradycjach artystycznych. Jego ojcem jest scenarzysta, pisarz i twórca radiowej audycji satyrycznej DeDektyw Inwektyw Tomasz Łysiak ("Medalion na pancerzu", "Sybir. Zesłanie Józefa P"), a dziadkiem - pisarz Waldemar Łysiak ("Frank Lloyd Wright", "Malarstwo białego człowieka").

Twórca "Sukienki" jest reżyserem, scenarzystą i absolwentem Warszawskiej Szkoły Filmowej. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej powiedział, że już w liceum chciał być reżyserem. Mimo to nie od razu zdecydował się na filmówkę i tuż po ukończeniu szkoły rozpoczął studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Na reżyserię zapisał się dopiero po czterech latach. W Warszawskiej Szkoły Filmowej zrealizował takie etiudy jak "Lustro", "Techno" i właśnie "Sukienkę".

"Zaczęliśmy wszyscy krzyczeć i padać sobie w ramiona"

Tuż po ogłoszeniu nominacji do Oscarów Tadeusz Łysiak opowiadał w TOK FM, jakie emocje wtedy towarzyszyły jemu i pozostałym twórcom "Sukienki". - Zaczęliśmy wszyscy krzyczeć i padać sobie w ramiona... Cały czas dochodzę do siebie. Trochę nie wiem, co się stało - przyznał. I dodał: "Mam wrażenie, że się zaraz obudzę, a się nie budzę, bo to jest życie".

Przyznał, że takiego wyróżnienia się nie spodziewał, bo "Sukienka" to film studencki. - Kiedy go montowaliśmy, głównie zastanawialiśmy się, jaką ocenę dostaniemy na egzaminie. Czy zaliczymy rok, czy nie zaliczymy? A dwa lata później jesteśmy nagle nominowani do Oscara - mówił w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM