Koncerty, dyskusje, wystawy i... słynna polska drag queen w powiewie morskiej bryzy, czyli festiwal Media i Sztuka w Darłowie

Od 7 do 10 lipca 2022 r. do nadmorskiego Darłowa (oraz jego nadmorskiej części Darłówka) po dwóch latach przerwy wraca "Media i Sztuka", czyli festiwal ważnych rozmów, niezapomnianych spotkań i ciekawych dyskusji. Publiczność będzie miała szansę zobaczyć poruszający fotoreportaż z Ukrainy, monodram o tragicznym życiu poetki Zuzanny Ginczanki, spotkać się z Krystyną Kurczab-Redlich i poznać tajemnice Putina, a na zakończenie zatańczyć na prawdziwym dancingu na luzie, ale z klasą w klimacie hitów z lat 70. i 80. Na wszystkie wydarzenia festiwalu wstęp jest wolny.

Wśród gości pojawią się pisarki i pisarze, polityczki i politycy, aktorki i aktorzy, dziennikarki i dziennikarze. którzy w pięknych nadmorskich okolicznościach i wakacyjnej atmosferze będą rozmawiać o kulturze, sztuce, wartościach, ideach, książkach, reportażach, filmach, podróżach, zdrowym stylu życia. Podczas festiwalowych spotkań spotkamy wiele osób, których głosy słyszymy w audycjach i podcastach Radia TOK FM: m.in. Magdalenę Rigamonti autorkę znakomitych i nagradzanych podcastów takich jak „Rzeczpospolita Kościelna", „Rosja. Stan umysłu") czy Sylwię Czubkowską (współprowadzącą podcast „Techstorie", w którym w przystępny i często zabawny sposób wraz z Joanną Sosnowską opowiada o nowych technologiach). 

To nie festiwal ryby, ale festiwal rozmów 

Darłowski festiwal to naprawdę wyjątkowe wydarzenie na mapie letnich imprez organizowanych nad Bałtykiem. Festiwal, który odbywa się już od 9 lat w nadmorskim Darłowie i Darłówku, co roku gromadzi tłumy publiczności i udowadnia, że w miejscowości nadmorskiej, letniskowej, w wakacyjnej atmosferze może z powodzeniem funkcjonować kultura wysoka. 

Darłowo to nadmorski kurort z niepowtarzalnym klimatemDarłowo to nadmorski kurort z niepowtarzalnym klimatem materiały organizatora

Pomysłodawcami festiwalu Media i Sztuka są Arkadiusz Klimowicz – burmistrz Darłowa, red. Cezary Łazarewicz i jego żona Ewa Winnicka. W 2014 podczas trzeciej edycji wydarzenia tak wspominali kulisy wymyślania tej wyjątkowej imprezy: - Wymyśliliśmy taką formułę, że rokrocznie będziemy spotykać się w Darłowie w lipcu w czasie sezonu. To było wielkie ryzyko, ale przyjechali artyści i dziennikarze. Zobaczyli, że tu jest fajnie i ta formuła się rozrasta – mówił wówczas Cezary Łazarewicz. - Chcieliśmy przede wszystkim rozmawiać. Nie bawić się, tylko rozmawiać z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia bez fajerwerków. Chcieliśmy, żeby nie był to festiwal ryby, ani makreli, ani flądry, tylko festiwal rozmowy. Ku naszemu zdziwieniu nasz strach okazał się niepotrzebny, bo ludzie naprawdę pragną słuchać rozmów i pragną uczestniczyć w tych rozmowach – opowiadała Ewa Winnicka. 

10. edycja nadrabia zaległości z dwóch lat nieobecności 

Po dwóch latach przerwy, kiedy organizatorzy ze względu na obostrzenia COVID-19 nie mogli zorganizować w formie stacjonarnej festiwalu Media i Sztuka w Darłowie (miały miejsce tylko realizacje telewizyjne), w tym roku nadrabiają wszelkie zaległości na długo wyczekiwanej 10. edycji tego wydarzenia. Co czeka stęsknioną publiczność, która zdążyła się przyzwyczaić do tego, że Darłowo i Darłówko w lipcu tętni pulsem ważnych rozmów?

Publiczność na festiwalu Media i Sztuka w 2019 rokuPubliczność na festiwalu Media i Sztuka w 2019 roku materiały organizatora

Od Orkiestry Symfonicznej do koncertu Anity Lipnickiej 

Festiwal Media i Sztuka rozpocznie i zakończy wydarzenie muzyczne. Inauguracyjny koncert wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej, a na zakończenie wystąpi Anita Lipnicka. A co nas czeka pomiędzy?

Koncert Filharmonii Koszalińskiej podczas festiwalu Media i SztukaKoncert Filharmonii Koszalińskiej podczas festiwalu Media i Sztuka materiały organizatora

Wśród gości festiwalu pojawi się m.in. jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Andrzej Seweryn, o którym w ostatnim czasie głośno w związku z hitem Netfliksa, serialem „Królowa", gdzie wciela się w rolę dystyngowanego krawca z Paryża i szalonej drag queen Loretty.

Poza tym będziemy mogli zobaczyć monodram poświęcony tragicznie zmarłej w czasie wojny poetce żydowskiego pochodzenia Zuzannie Ginczance, wiele wystaw fotograficznych (m.in. poruszający fotoreportaż z Ukrainy Maksymiliana Rigamontiego). Organizatorzy zaplanowali spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich (m.in. autorką książki „Wowa, Wołodia, Władimir. Zrozumieć Putina"), dziennikarzem, reportażystą i współzałożycielem Festiwalu Cezarym Łazarewiczem, dziennikarką i redaktorką Sylwią Czubkowską ze Spider’s Web, Arturem Domosławskim (biografem m.in. Ryszarda Kapuścińskiego), sędzią Igorem Tuleyą, prof. Tomaszem Grodzkim. Z pisarkami Ewą Winnicką i Magdaleną Grzebałkowską będziemy mogli porozmawiać o ich wspólnej najnowszej książce „Jak się starzeć bez godności". A urodzony w Grecij i wychowany w Polsce dziennikarz Dionisios Sturis (autor m.in. reportaży o Grecji „Gorzkie pomarańcze" i „Zachód słońca na Santorini") opowie o tym, jak dawniej Polacy pomagali uchodźcom wojennym.

Wśród prowadzących spotkania m.in. Magdalena Rigamonti, Ewa Winnicka, Henryk Sawka, Cezary Łazarewicz.

Podczas festiwalu Media i Sztuka nie zabraknie też typowych rozrywek takich jak popularna muzyka i taniec.Organizatorzy zapraszają na dancing „Daj mi tę noc", proponując zabawę w klimacie lat 70. i 80. z DJ-em i wodzirejem. Jak zapewniają, będzie to impreza z klasą, ale na luzie. Wśród prezentowanych wykonawców m.in.: Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Zdzisława Sośnicka, Franek Kimono, Beach Boys i Bobby Womack.

To nie wszystkie wydarzenia, które zaplanowali organizatorzy. Szczegółowy i najnowszy harmonogram imprezy można śledzić na Facebooku, na stronie www.mediaisztuka.pl oraz stronie miejskiej www.darlowo.pl. Bądźcie z nami, bawcie się dobrze i pamiętajcie o tagowaniu zdjęć. Razem stwórzmy wielką festiwalową galerię – w końcu to też sztuka - a ona jest w nas! Polecamy hashtagi #misdarlowo #lubiedarlowo

10. Festiwal Media i Sztuka odbędzie się 7-10 lipca 2022 w Darłowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

TOK FM PREMIUM