Ivana Trump była kobietą wielu talentów. Donald Trump zawdzięcza jej bardzo wiele

Ivana Trump, pierwsza żona byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa i matka jego trójki najstarszych dzieci, zmarła w czwartek w wieku 73 lat - ogłosił w mediach społecznościowych Donald Trump. - To ona pomogła mężowi zbudować niektóre z jego charakterystycznych budynków, w tym Trump Tower - przypomina agencja Reuters.

Ivana Trump zmarła w wieku 73 lat. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana

Ivana Trump, amerykańska  bizneswoman i była modelka o czeskich korzeniach, była żoną Donalda Trumpa w latach 1977-1992. To także matka jego trójki najstarszych dzieci, Donalda Trumpa Jr., Ivanki Trump i Erica Trumpa.

Ani oświadczenie rodziny Trumpa, ani post byłego prezydenta, nie wspominają o przyczynie jej śmierci, ale rzecznik policji powiedział, że została znaleziona martwa w pobliżu schodów w swoim nowojorskim domu. Według ABC News, ratownicy medyczni z Manhattanu odpowiedzieli na wezwanie do zatrzymania akcji serca w mieszkaniu Ivany w Upper East Side tuż po 12.30 w czwartek, 14 lipca.

"Jest mi bardzo smutno poinformować wszystkich tych, którzy ją kochali, a jest ich wielu, że Ivana Trump zmarła w swoim domu w Nowym Jorku" – napisał Trump w poście na portalu społecznościowym Truth Social.

"Ivana Trump przeżyła. Uciekła przed komunizmem i podbiła ten kraj. Uczyła swoje dzieci wytrwałości i twardości, współczucia i determinacji" – przekazała rodzina Trump w oświadczeniu.

"Była cudowną, piękną i niesamowitą kobietą, która prowadziła wspaniałe i inspirujące życie" - napisał były prezydent w Truth Social. "Jej dumą i radością było troje dzieci, Donald Jr., Ivanka i Eric. Była z nich taka dumna, tak jak my wszyscy byliśmy z niej tacy dumni" - dodał. 

Ivana Trump nie była żoną trofeum. Wychowywała troje dzieci będąc "prawą ręką" przyszłego prezydenta

Jedna z najbardziej znanych Czeszek urodziła się jako Ivana Marie Zelnickova 20 lutego 1949 roku w Gottwaldov w Czechosłowacji, mieście w pobliżu Pragi, w którym dorastała pod rządami komunistycznymi. Obecnie miasto znane jest jako Zlin w Czechach.

W latach 70. przeprowadziła się do Kanady, gdzie została modelką, a potem do Nowego Jorku. Donalda Trumpa poślubiła w 1977 roku i ostatniego dnia tego roku powitali swoje pierwsze dziecko, Donalda Jr.

Ivana była mocno zaangażowana w kilka przedsięwzięć biznesowych Donalda Trumpa - przypomina agencja Reutersa. Pełniła funkcję dyrektora generalnego w Trump's Castle, jednym z jego hotelowych kasyn w Atlantic City i zarządzała projektem hotelu Grand Hyatt, który Trump był wówczas właścicielem. Współpracowała z mężem przy budowie Trump Tower, charakterystycznego budynku przy Piątej Alei na Manhattanie i innych głośnych projektach.

Ivana Trump była wiceprezeską ds. projektowania wnętrz w firmie Trumpa i zarządzała zabytkowym hotelem Plaza, który były prezydent nabył w 1988 roku, jednocześnie wychowując trójkę dzieci. Ich rozwód nastąpił w 1992 roku po mocno nagłośnionym przez media romansie Donalda Trumpa z Marlą Maples, którą później poślubił.

Ivana Trump. Biznes to nie wszystko. Ambitna Czeszka wystąpiła w filmie i napisała książki

Amerykanka o czeskim pochodzeniu nie poprzestała na działalności biznesowej. Wystąpiła w filmie z 1996 roku pt. "Klub pierwszych żon", w którym mówi trzem kobietom, których mężowie rzucili je dla młodszych kobiet: "Nie wściekaj się. Zdobądź wszystko".

Jest również autorką kilku książek, w tym poradnika o rozwodzie oraz autobiografii z 2017 roku zatytułowanej "Raising Trump". O narodzinach pierwszego dziecka, syna Donalda Jr. napisała, że "obchodziła Sylwestra w szpitalu i niemal natychmiast wróciła do pracy w firmie Trump".

Chociaż Ivana trzymała się z dala od działań politycznych swojego byłego męża, utrzymywała z nim bliskie relacje podczas jego kampanii wyborczej i prezydentury. W wywiadzie dla "The New York Post" zasugerowała, że nieformalnie doradzała mu w 2016 roku.

"Donald i ja jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi i razem wychowaliśmy trójkę dzieci, które kochamy i z których jesteśmy bardzo dumni. Nie mam nic po za sentymentem do Donalda i życzę mu powodzenia w jego kampanii. Nawiasem mówiąc, myślę, że byłby niesamowitym prezydentem" - powiedziała CNN w 2015 roku.  

DOSTĘP PREMIUM