Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat

Franciszek Pieczka nie żyje. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów. Odtwórca ról w filmach "Żywot Mateusza", "Ziemia obiecana", "Austeria", "Jańcio Wodnik" oraz trylogii śląskiej Kazimierza Kutza. Niezapomniany Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies". Wybitny aktor zmarł w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie uzyskał w 1954 r. Pierwsze kroki jako aktor stawiał na scenach teatrów m.in. Teatru Dolnolśląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie.

Niezapomniany Gustlik Jeleń. Franciszek Pieczka nie żyje

Jednocześnie debiutował w filmie. W 1954 r. zagrał w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w 1960 r. w "Matce Joannie od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza, a w 1964 r. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa.

Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z m.in. Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim, zaskarbił sobie sympatię widzów.

Pracując na planie serialu, Pieczka wystąpił jednocześnie w filmach Henryka Kluby - "Chudy i inni" (1966) i "Słońce wschodzi raz na dzień" (1967). Znakomite oceny zebrał za kreację w poetyckim "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego (1967), gdzie wykreował tragiczną postać nadwrażliwego mężczyzny o duszy dziecka.

Bogaty dorobek. Wielka strata dla polskiej kinematografii

W filmowym dorobku Franciszka Pieczki są też kreacje m.in. w "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Weselu" Andrzeja Wajdy (1972), "Chłopach" Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" Wajdy (1974).

Wystąpił też m.in. w "Bliźnie" Krzysztofa Kieślowskiego (1976) i - jako karczmarz Tag - w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza (1982). W 1993 r. zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego, a w 2001 r. wcielił się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, której dokonał Kawalerowicz. W ostatnich latach publiczność oglądała Franciszka Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu telewizyjnym "Ranczo".

W 2011 r. aktor został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia.

W 2017 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Orderem Orła Białego.

Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2021 roku uhonorowało wybitnego aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W kwietniu 2022 roku poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

Franciszek Pieczka - życie prywatne wybitnego aktora

Franciszek Pieczka przez 50 lat związany był z Henryką Pieczką (zm.2004).  Pieczkowie mieli dwójkę dzieci – córkę Ilonę i syna Piotra.

- Otoczony jestem wnukami. Mam pięcioro wnucząt. Doczekałem się też dwójki prawnuków. Jestem wdzięczny Bogu, że są, bo nie pozwalają mi skapcanieć na stare lata. Zmuszają dziadka do tego, żeby był aktywny. One też zawsze mogą na mnie liczyć. Dzięki temu czuję się potrzebny. To bardzo ważne. w przeciwnym razie człowiek na starość by się izolował – mówił aktor w rozmowie z "Tele Tygodniem".

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM