Oskarowe przedbiegi. Amerykańscy krytycy nagradzają film o wojnie w Iraku

Według krytyków z Los Angeles najlepszym filmem roku został "The Hurt Locker". Z kolei swoją Top 10 roku wybrał też American Film Institute. Rozpoczęły się przedbiegi przed Oscarami.

"The Hurt Locker" Kathryn Bigelow opowiada o jednostce saperów w Iraku. Film pokazywano na festiwalach w Wenecji i Toronto, a także na Camerimage w Łodzi. Bigelow nagrodzono też za najlepszą reżyserię.

Najlepszym aktorem krytycy wybrali Jeffa Bridgesa za rolę w filmie "Creazy Heart", a najlepszą aktorką została Yolande Moreau za rolę we francuskim filmie "Seraphine"

Z kolei krytycy z American Film Institute wśród dziesięciu najlepszych filmów mijającego roku umieścili obrazy: "Precious", "Hurt Locker", "Up in the Air", "Kac Vegas", "Caroline", "The Messenger", "A Serious Man", "A Single Man" i "Sugar".

Nagrody amerykańskich krytyków, w najbliższych dniach wypowiedzą się też ci z Nowego Jorku, zwykle mają wpływ na nominacje do Oskarów, które ogłoszone zostaną 2 lutego. O tym, kto zdobędzie najbardziej prestiżową nagrodę dowiemy się 7 marca.

TOK FM PREMIUM